| 123AndreeaDaniela456 a întrebat:

Buna!
Cum se calculeaza un salariu? Salariul brut= salariul de baza? La un salariu de baza de 5700 cu spor 50%, cat ramane sa iau in mana?

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Da

| MihaiSpeedster a răspuns:

Calculator-salarii.ro

| MihaiSpeedster a răspuns:

Scuze. calcul-salariu.ro

| 123AndreeaDaniela456 explică (pentru MihaiSpeedster):

Da, am vazut. Ma intereseaza calculul cu sporuri.

| MihaiSpeedster a răspuns:

5700 cu spor 50% inseamna 8550. Conform acelui calculator (are buton de calulator avansat) daca pui 8550 la salariu brut, ramai cu 5001 in mana.
CAS: 2138
CASS: 855
Impozit pe venit: 556

| 123AndreeaDaniela456 explică (pentru MihaiSpeedster):

De ce dam atat inapoi catre stat?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru 123AndreeaDaniela456):

Pentru ca asa sunt legile actuale.
prea multi pensionari, si asigurarile sociale sunt mari, asigurarile de sanatate la fel, iar impozitul pe venit se duce la stat ca sa aiba din ce sa iti plateasca invatamant, politie, parlamentari si alte chestii bugetare