| Expressions a întrebat:

cam cat ar costa sa imi deschid un local (bar, cafenea, orice decent)?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Problema nu e cit costa sa deschizi, ci cit te costa sa mentii deschis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de marime, locatie poate sa treaca lejer de 50.000

| Porcusorul a răspuns (pentru suntserios):

Eu fara spatiu cumparat ma refer si tot ramane o investitie mare. Renovarea si personalizarea spatiului inchiriat (doar renovarea unei bai te costa peste 1000 de euro, un spatiu de vreo 50 mp depaseste 10.000 euro daca vrei calitate si nu Club Colectiv), campanii de marketing (acolo cat vrei tu), utilarea cu electrocasnice mici si mari(2.000-5.000 euro), site web (1.000 euro), autorizatiile de functionare, avizele sanitare si posibilele "cheltuieli laterale" catre autoritati (mii de euro), asigurarea unui stoc cuprinzator (sute sau chiar mii de euro - nu ai vrea sa ramai fara anumite produse din meniu cand inca nu ai o clientela formata), sistem profesional de alarma (500-1000 euro), asigurarea salariilor angajatilor si a cheltuielilor administrative pe minimum 2 luni (mii de euro) etc. In concluzie, da, depasesti 20.000 de euro pentru o cafenea decenta si cu un meniu variat, nu doar cafea de la automat.

| Porcusorul a răspuns:

Cam orice investitie decenta ca spatiu, ca servicii si ca decoratiuni ar costa intre 20 si 60 mii euro. Ce e sub 20 mii e din categoria "ieftinitura", ce e peste 60 mii este la categoria "select".

| Expressions explică (pentru Porcusorul):

M-ar interesa cat costa investitia fara spatiu.

Spatiu o sa inchiriez.