| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Buna,ce parere aveti despre fsega(Facultatea de stiinte economice si gestionarea afacerilor )?
Ce meserii si oportunităti as putea avea pe viitor de acolo?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde ce specializare vrei, contabilitate, gestiunea afacerilor si ce mai au pe acolo. Eu am terminat tot la UBB dar la alta facultate. iti pot spune ca foarte multi termina la FSEGA, in general la UBB se trece usor. Dupa ce ai licenta in finante banci de exemplu poti lucra intr-o banca, de profesie esti economist. Foarte multi dintre fostii mei colegi au terminat si o licenta la FSEGA si acum lucreaza prin multinationale de tip callcenter prin Cluj. Adica nu au nici cea mai mica tangenta cu ce au studiat si au investit timp si bani. In general facultatile de la UBB nu sunt prea serioase, cu exceptia dreptului si la facultatea de matematica si cea de fizica. Termini, iesi cu o diploma si nu te baga angajatorii in seama. Mergi la targurile de cariera si vezi ce specializari se cer pe piata muncii. Ingineri, psihologi pentru resurse umane, IT, medici, asistenti medicali etc. Daca crezi ca ai sanse sa prinzi un job intr-o banca atunci mergi la FSEGA, altfel sunt sanse foarte mari sa lucrezi intr-un domeniu total diferit, ceea ce inseamna ca ti-ai irosit sansa la o facultate in regim de buget in care nu platesti nimic.

| cosmin1324 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci mai departe, sunt multe specializari acolo, de la management la Informatica Economica. Cea mai buna specializare pentru viitor e Informatica Economica unde faci jumate economie, jumate programare(totusi nu te astepta sa iesi mare IT-st doar cu ce faci in facultate, am un coleg acolo si e o diferenta uriasa fata de ce facem noi la UTCN la Calculatoare ca dificultate si nivel cu ce fac ei). In concluzie, oportunitati ai si de acolo, depinde mult de ce specializare alegi.