| MscSilviuCT a întrebat:

Salut TPU! Vreau să-mi iau motor de 125 și am nevoie in jur de 1500€ lejer. Tind să menționez că am 15 ani și 6 luni și vreau să încep să strâng bani de pe acum dar am nevoie de niste idei cum as putea începe. Sunt de la țară și sunt dispus sa muncesc ca orice, știu să fac multe, pe șantier, munca mai lejera etc. Va rog sa mă ajutați cu idei, dar nu de exemplu împărțit pliante sau altceva care durează și ești plătit slăbuț. De asemenea după ce fac 16 ani vreau să mă angajez undeva cu jumătate de normă cu acordul părinților și vreau niste idei daca știți unde e cel mai bine. Sunt din Piatra Neamț daca e cineva din zona. Mulțumesc și vă rog, comentarii serioase și nu "la vârsta ta ține-te de școală" că mă țin și de școală dar vreau să îmi fac și bani singur, nu sa stau pe banii părinților ca alți copii de seama mea. Chiar vreau să-mi îndeplinesc visul de a fi motociclist și trag din greu mai ales că nu sunt nici ajutat de părinții mei.

3 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Daca vrei sa iti rupi " cocoasa " pe santier baga mare!
Pai hotaraste-te ori de la " tara " ori din Piatra Neamt?
Cauta pe Google : Codul Muncii citeste si vezi ce reguli sunt pentru munca minorilor! Destul de restrictive!
Te asigur ca NU riscă nimeni sa pună la munca un minor pe santier cel putin nu in mod oficial cu contract!
Este bine ca ai un vis si Te lupți sa il indeplinesti dar Cauta metode mai lejere sa nu iti pună sănătatea in pericol!
Cauta sa înveți electronica-automatizări si parte de electrica! Este căutată si BINE platita!

| MistarGoGu a răspuns:

Un sfat de viața pentru tine! Munca necalificata sau slab calificată este cel mai SLAB platita!
Munca multa, in condiții grele *( praf, frig ) pentru " mărunțiș "! Suna interesant? Nu cred!

| MrAM a răspuns:

Nu face motorul cat te ajunge echipamentul, asigurarea si alte costuri aferente. Plus ca pentru motor de 125 ai nevoie de permis, alta cheltuiala. Poți incerca joburi part-time insa pana faci tu rost de 3-4k o sa dureze.