| Sandor12921 a întrebat:

Buna, cum sta treaba cu bursa de transporturi, daca ai firma de transport marfa, acolo aleg cursele pentru firma mea, sau pun soferii pe camioanele producatorilor? acum am de gand sa achizionez 2 camioane, trebuie cumparate si cu trailer?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna, cum sta treaba cu bursa de transporturi, daca ai firma de transport marfa, acolo aleg cursele pentru firma mea,
====
Dta înscrii firma ta pe bursa de transporturi.
Dta ai camioane, șoferi pe ele. Dorești să ai clienți la care să le transporți marfa la diferite destinații din țară și străinătate.
Clienții solicită bursei să le transporte marfă, atătea kg, atătea colete, containere de la punctul A la punctul B.
Bursa verifică în baza de date dacă camionul dtale este în punctul A, te cuplează cu clientul. După ce camionul tău livrează marfa clientului nr 1, în punctul B. în data de D, camionul tău se află în punctul B, liber. Atunci ca să nu stea camionul tău, bursa îl cuplează cu clientul nr 2, care are de transportat exact în acea zi, marfă din punctul B în punctul C.
Această activitate de dispecerat se face pe bază de comision. Cam așa stau lucrurile în linii mare.
Când cumperi un mijloc de transport, cumperi ceea ce se numește un cap tractor și un trailer.
Scrie pe google cap tractor și trailer și pe google images același lucru, o să vezi cum arată și la ce folosesc.
Dar eu mă îndoiesc că dta ai bani pentru două camioane și de posibilitatea dtale de a face afaceri în acest domeniu cu atât de puține cunoștiințe.
====
sau pun soferii pe camioanele producatorilor?
Asta, pun șoferii pe camioanele producătorilor nu înseamnă nimic.
======
acum am de gand sa achizionez 2 camioane, trebuie cumparate si cu trailer?