| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am o curiozitate, patronii care au o firma de transport marfa (ma refer la camioane), cum își cauta cursele, cum le găsesc sau de unde le găsesc ca să le plaseze șoferilor?

Sau nu știu cum sa ma exprim mai exact, de asta aș avea nevoie de ajutorul vostru, m-ar interesa în special cum găsesc patronii curse, cum le aleg, de unde le aleg (gasesc, ma interesează în principiu), cum procedează ei?

Ps: în legătură cu acele contracte pe un anumit număr de km (am auzit ca ar fi contracte de genul cu anumite firme), cum fac rost de acele contracte? Pur și simplu cauta pe net o firma oarecare care are câte ceva de transportat, pune patronul mana pe telefon, suna, spune ca are niște tiruri și ca ar vrea sa facă transporturi și gata se face contractul... sau cum se procedează?

3 răspunsuri:
| hd04wbw a răspuns:

Există o bursă sau o aplicație pe internet unde se găsesc curse. Sunt scoase la licitație și pot participa. Există cerințe și acolo pot participa cei care îndeplinesc condițiile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista burse de mărfuri.
Odată ce îți faci o bază de client o poți folosi pentru contracte stabile.

| DaniTDCI a răspuns:

In baza unor burse/contracte/parteneriate