| VidiDiana a întrebat:

Daca am trimis un colet si persoana respectiva nu a ridicat coletul.Iar eu am facut retur.Cat trebuie sa platesc cand ridic coletul.Multumesc!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana acum ti-au spus aiureli. Daca ai platit taxa de transport la trimitere nu mai platesti decat returul. Daca ai pus cu plata la destinatar platesti dublu.

| snzpaul a răspuns (pentru Salontanul):

Doamna a menționat faptul că nu a plătit nimic.

Nu contează distanța atât timp cât este în țară. Dacă taxa ar fi plătită de cel care trebuia să ridice coletul ar fi de 10 lei (STRICT taxa de TRANSPORT!). El nu a ridicat, deci cineva trebuie să suporte transportul poștei, iar dumneavoastră veți plăti trimiterea coletului (care a eșuat) - 10 lei, iar alți 10 lei pentru primirea coletului (returul). Acumulând un total de aproximativ 20 de lei, mai mult sau mai puțin, în funcție de taxa transportului.

| Maria_Diana_1996_QjDg a răspuns (pentru snzpaul):

Multumesc frumos. Transportul a fost facut prin fan courier. Chiar daca coletul e la 400 de km si are o valoare de 900 lei.Tot cum ar veni dus intors platesc 40 lei.Nu?

| snzpaul a răspuns:

Bună. Se plăteste taxa de transport de două ori, adică dacă taxa ta a fost 10 lei, vei plăti 20 de lei la ridicare. În schimb, dacă ea a fost 50 de lei, vei plăti 100 de lei la ridicarea acestuia.

| VidiDiana explică (pentru snzpaul):

Pai eu am pus la fan curier pachetul.De obicei cand imi faceam eu comanda de ceva si plateam, plateam suma de 20 de lei. Acum cand am pus coletul pentru aceea persoana nu am platit nimic.Intelegi?

| VidiDiana explică (pentru snzpaul):

Pai eu cand facem comanda de un produs si mi se aducea coletul plateam 20 de lei pentru coletul ala. Pentru coletul care nu a fost ridicat ar trebui sa platesc 40 de lei Produsul care l.am trimis costa 9000 de lei.

| VidiDiana explică (pentru VidiDiana):

Scuze 900 lei

Răspuns utilizator avertizat
| VidiDiana explică (pentru ramon2473):

Pai greutate era undeva la 500 grame. si distanta de 400 km.Cat m.ar ajunge? Valoarea produsului era de 900 lei.Multumesc

Răspuns utilizator avertizat