| originals_5891 a întrebat:

Buna doresc sa fac un site prin intermediul care sa vand haine. Ma intreb am nevoie de ceva acte ca sa pot vinde pe internet si pe siteul meu multumesc

Răspuns Câştigător
| Leandro a răspuns:

Pentru magazin online, in primul rand iti faci un PFA (Aprox 250 RON), pentru ca e cel mai simplu asa, din punct de vedere legal. Mergi la registrul comertului din localitatea ta si ei iti vor da informatii complete.
Apoi, vei vrea sa ai domeniul propriu, gen "nume.ro" sau "nume.com". Numele ".com" costa aproximativ 20$/an, iar cele ".ro" aproximativ 35 eur dar pe viata.
Apoi, mergi pe www.ucoz.ro, unde iti poti face site gratuit! Ei iti ofera gratis gazduire, trafic nelimitat, spatiu pe disc, teme, etc.
Dupa ce iti faci site-ul, iti parchezi domeniul cumparat ".ro" sau ".com" la ei, dupa care cumperi modulul magazin online. Acesta se gaseste in pachetele de 5.49$ sau 6.49$ pe luna, si ai la dispozitie o solutie completa prin care poti sa vinzi online, servicii sau produse.

Ca sa-ti faci un site in ucoz, ai aici un tutorial video care iti arata cum sa faci site-ul: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

Mult succes!

3 răspunsuri:
| LeMad a răspuns:

Buna,
Da, ai nevoie de o forma de organizare: ii, srl, sa, etc
Eu recomanda ii ( intreporindere individuala) pentru ca este vb de contabilitate primara. In rest trebuie sa te comporti ca orice magazin... plus ca trebuie sa te inregistrezi conform Legii 677, in vedere prelucrarii datelor cu carcter personal.
Toate produsele trebuie sa fie insotite de certificat de conformitate/ certif de calitate... acest document atesta calitate a produselor comercializate de magazinul tau!
ideal sa te declari neplatitor de TVA! Cand cifra de afaceri depaseste 35.000 euro devi automat platitor.
Eu am cateva magazine on-line si te pot ajuta cu info daca doresti.
Uite unul pe care l-am facut de curand: www.lemad.ro
Multumesc

| OvITpU a răspuns:

Mai bine le-ai vinde pe okazii.ro

| adriantf a răspuns:

Normal ca ai nevoie de acte. Trebuie sa fii PFA sau SRL.