| Avon_8981 a întrebat:

Doresc sa mentionez ca inca sunt minora iar la nul voi implini 18 ani.
Impreuna cu 4 colege am dori sa deschidem o afacere.
Ne-am gandit la un magazin sau o sala de jocuri (biliard, poker, remi, aparate) etc!
Nu avem bani de unde sa incepem...
Nu stiti pe cineva care ar dori sa ne sponsorizeze?
Noi vrem sa incepem cu o afacere mica, apoi sa ne extindem si sa deschidem un cinema intr-un oras din jud. Timis!

8 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Ce-i aia sa va sponsorizeze? laughing Cand cineva baga bani intr-o afacere, acel cineva se numeste investitor. El isi vrea banii inapoi inmultiti.

Cat despre a construi o afacere in adevaratul sens al cuvantului ( legala), sincer si cu cele mai bune intentii va zic ca din mesajul asta deduc ca n-aveti nici cea mai mica idee despre cum merg lucrurile. Ai contracte la greu intocmit si de semnat, sa-ti construiesti companie cu zecile de documente aferente (pe care habar nu aveti sa le completati, de avocat nu aveti bani), trebuie sa tineti contabilitatea (ai cateva zeci de documente si acolo, sau software cumputerizat), aoleoo, cate nebunii mai sunt. Cunosc antreprenori\patroni care vor sa faca ei lucrurile astea de unii singuri si ori isi iau lumea in cap ori platesc freelancer avocat si contabil.

| mgtow a răspuns:

Da, e usor sa visezi la asa ceva dar trebuie sa ai bani ca sa deschizi o afacere. Munciti strangeti o suma convenabila si apoi vedeti cum va descurcati.

| Avon_8981 explică:

Sau...Ce ne-am gandit ultima data e sa deschidem Centru aerobic pentru tinerii supraponderati.
Ce ziceti

| Avon_8981 explică:

Multumesc pentru incurajare!
EU nu ziceam ca acum vrem sa deschidem.clar nu avem nici o experienta.dar totul se invata in timp.nu?
Nimeni nu s-a nascut invatat.
Tocmai de accea am pus aceasta intrebare.
Sa ne ajute cineva cu idei.Nu direct "nu aveti nici o sansa" si din astea.

| andreutza05_1656 a răspuns:

Ca o afacere mica eu as putea sa va ajut in sensul ca eu confectionez lumanari de expl in forma de ou e 3 lei/buc iar voi le puteti vinde mai departe la prieteni, vecini, scoala etc la 5 lei...de expl. sau poate va fac si o reducere! si as maiavea ceva sunt coordonator Refan, castigi 100% dai comanda de 3 mil, 3 mil iei, vanzari de parfumuri, si puteti sa va si deschideti magazin daca asta vreti, astept mesaj!

| trema89 a răspuns:

Ca sa ai asa o sala de jocuri iti trebuie pentru o masa de biliard aproximativ 30 de metri patrati, mai trebuie si o canapea o masa, un bar unde sa ai bauturi, deci macar 200 de metri patrati, undeva intro zona buna circulata intens! localul ar costa probabil 200.000 de euro si inca 20.000 echipamentul! mai asigurati etc, acum gandeste singura daca ti ar da tie cineva 250.000 de euro sa deschizi asa ceva, tu sa fi milionar, ti-ai dat munca ta de 2 ani de zile la o fata care abia a implinit 18 ani? deci nu, asa ma gandeam si eu, poti sa imparti pliante in schimb, vei scoate de o cafea!
fi realista!

| sandu09 a răspuns:

In Romania nimic nu este posibil daca nu ai bani multi si pe cineva care sa te ajute si sa te sustina... In prima faza cheltuiti bani pentru intocmirea actelor si a autorizatiilor de functionare, multi multi bani pentru fima (aprox 1000 - 1500 lei) alti 700 lei pentru o casa de marcat si multe altele. Poti intreba un contabil care te poate ajuta cu ceva sfaturi.
Dupa infintarea firmei trebuie sa ai si clienti, sa platesti si angajati, curent, apa... Pentru ca salariatul sa fie platit cu 601 lei
angajatorul cheltuieste 1030 lei. http://m.calculatorsalariu.ro/

| sandu09 a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti ca inveti in timp happy Por si simplu... trebuie sa te trezesti la realitate si sa vezi ca o afacere nu este o joaca de copil si nu merge asa cu crezi tu. Incearca da intelegi ca trebuie sa ai foarte multi oameni cu bani care sa te ajute. Chiar daca reusesti sa iti faci firma, aceasta nu are viata lunga...