| Andreidașchevici112 a întrebat:

Bună. Eu vreau să vând niste monede de colecție doar că nu știu ce preț să pun.Am următoarele monede : 20euro cent 2018, 20 euro cent RF 1999, 10 euro cent G 2002, 5 euro cent 2007 funf euro cent, 5 euro cent 2002, 2 euro cent A 2013, 2 coroane norvegiene din 1999, două coroane norvegiene din 2002 și una din 2015 și 50 bani din 2006. Eu mă gândeam la 5000 lei toate, deoarece toți euro centii sunt monede rare și doar una singura se vinde cu 2000 lei pe olx. Voi ce părere aveți? Cu ce preț să le vând?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca primesti cate 10 lei in mana pe bucata, atunci sa fii bucuros!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu valoreaza nimic, fiindca sunt monede recente.
Cele valoroase trebuie sa aiba peste 100 de ani vechime!

| mihai69 a răspuns:

Astea sunt monede "de colecție"?!?
Atunci un creițar cezaro-crăiesc din sec. XVIII ce-o fi? Sau vreun bănuț de argint din Grecia antică?
Multe din cele enumerate mai sus de către tine încă sunt în circulație, nicidecum de colecție.
Nu mai confunda prețul cerut pe OLX cu cel real; ăla e pentru fraieri și/sau habarniști.

| johnnny123 a răspuns:

În ce sens 20 de eurocenți din 2018 sunt "de colecție"? Aceeași întrebare și pentru restul monedelor enumerate... Sunt emisiuni speciale, limitate, comemorative, etc?

Pentru că dacă nu sunt, atunci 20 de eurocenți din 2018 valorează fix 20 de eurocenți.

| nukeyly a răspuns:

Daca gasesti gasca potrivita poti cere 5000 lejer, tot tine de noroc, cat despre partea ''de colectie'' este discutabil si daca anuntul este viral [ca pret real] vei avea multe vizualizari.