| Hyperion7 a întrebat:

Poți face bani scriind poezii?
Adică dacă tot am acest talent al muzicalității cuvintelor șamd.,am zis că poate exista o șansă să-mi fructific cumva acesta pasiune.
Legat de faptul că aș putea scrie o carte și să o public, deocamdată prefer sa nu ajung la acest pas.
Voi ce spuneți, exista vreo posibilitate in acest sens?

Răspuns Câştigător
| mrGri a răspuns:

Poeziile nu prea sunt remunerate in zilele noastre la fel cum filmele au mai mult succes decat cartile.
Dar asta nu inseamna neaparat ca nu poti sa ai succes.
E bun exemplul rap-ului. Daca nu vrei sa canti nu e nicio problema, poti sa faci rime pentru cineva care are un mesaj si vrea sa cante. Situatia e la fel si pentru cel care vrea sa cante: colaboreaza cu un dj ca sa poata scoate o melodie.
Ideea e simpla: chiar daca nu e mesajul tau si nu vrei sa canti rap poti sa faci rime pentru altii.
La fel poti sa colaborezi si in alte "domenii".

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu se mai fac bani din poezii sau alte scrieri, ca nu mai sunt oameni care se le citeasca. In ziua de aiz interntul este la putere, filmele de pe Netflix si HBO, SF-urile de pe internet samd.

In ce priveste scrisul si publicatul unei carti, inseamna sa ai bani multi, incat sa-ti permiti sa platesti o tipografie sa-ti faca corecturile de rigoare si sa-ti publice cartea, in cate volume doresti, dar vanzarea ei tot pe tine te priveste.

| Hyperion7 explică (pentru Violleta2022):

Într-adevăr,dar asta nu înseamnă că poezia n-ar putea învinge,nu?
Adică,cu tot amalgamul asta de conținut media, mă gândesc că poate exista o involuție, sa zic, asemenea tinerilor care încearcă să fugă de tehnologie și să-și investească timpul în alte activități, zic și eu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu cred, nu in zilele noastre...
Exsita o sansa doar daca dipare internetul si omul se intoarce la carti.

| Hyperion7 explică (pentru Violleta2022):

Da,ce-i drept
Trist sad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, Este o abilitate pentru care nu te plătește nimeni. Dacă publici un volum de versuri o vei face pe banii tăi, și vei recupera banii dacă se va vinde. Mai poți colabora cu cântăreți să compui versuri pentru cântecele lor.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu cred ca poate numi nimeni un poet care sa fi facut bani din asta. La modul sa se intretina pe el macar. De exemplu, cine are nevoie de poezii? Nu prea te ajuta cu nimic. Se fac bani din versuri la melodii adica sa fi compozitor, sau sa fi regizor, scenograf, autor de carti de tip roman sau basm, etc. Poti sa faci poezii daca vrei, dar nu o sa castigi mare lucru.

| Hyperion7 explică (pentru StoicAnalysis):

E evident faptul că nu te poți îmbogăți,însă mă îndoiesc că nu ar putea fi remunerată activitatea mai bine in timp, pentru că,vezi tu,asemenea picturii,muzicii și poezia,la rândul ei,este o arta destul de fina.
Daca e sa fim obiectivi,niste simple picturi pot ajunge la mii de euro buni și,deși pare prostească comparația, nu e chiar așa, motivul? Poezia poate fi asimilată cu muzica, cum ziceai și tu, deci da.
Oricum, mulțumesc pentru răspuns!

| trophin a răspuns:

Scrie te rog niste versuri

| Hyperion7 explică (pentru trophin):

Daca versuri tu ai vrut,uite că versuri ti-ofer,
Poate e cam pueril,dar nimic eu nu îți cer.
Las acum,in văzul tau,mostra scrisă chiar de mine,
Când aveam versuri la mine și scriam cu mult mai bine.
Din focul cel nestins,in zăpușeala mare
Ieși un om distrus di-un sunet de vioară,
Inima nu-i bătea, n-avea nicio salvare
O liniște de mormânt in zare se lăsară

Chipu-i mort și nimic nu era clar
Nu mai schița vreun gest, nu mai schița nimic
Era un prăpădit, n-avea bani de un ziar,
Dar la trup părea veșted și cam ponosit

Părea mort de o viață, inima-i sângerară
La brâu purta o micuță scrisoare,
Din ce-am citit acolo, de-ndată eu aflarăm,
Că el era un mic poet c-o mare-ndurerare

In scrisoare scria:"Eu te-am iubit cu foc,
Tu, in schimb, ai vrut să mă distrugi pe mine,
Te-ai folosit atât cât timp ai avut un anume scop
Plecând la urmă și lăsând un gol, iubire."

| Ararat a răspuns (pentru Hyperion7):

Sorry, dar nicio sansa, stilul asta de poezie e ponosit. Rime in 2023? Be fr.

| Hyperion7 explică (pentru Ararat):

Poate că da, daaaaar, cum îmi place să trag mâța de coadăăă
Baga maieste o rima

| trophin a răspuns:

Sa inteleg ca nu stii ce inseama "rima".

| Hyperion7 explică (pentru trophin):

A,deci nu... înțeleg
Fa-mi, te rog, niste versuri d-alea bune răuuu
Sa te vedemmm

| BBJHHRUGs a răspuns:

Cred ca tu vrei sa mori de foame! in ziua de azi asta e o pasiune sinucigasa. nu s-a imbogatit nimeni din scris. nici marii poeti ai lumii nu au facut multi banii din asta. lumea nu mai pune accent pe valoarea artistica a cuvintelor cand totul se rezuma la exploatoare de resurse minime pentru obtinerea unui profit. banul controleaza lumea, nu cuvintele scoase din gura unui om. oricine poate sa faca asta, pana si un cioban poate sa faca poezii (poate mai frumoase ca tine) in poezie nu se rezuma la talent ci mai degraba prin incrucisarea unor rime inteligente. apuca-te de rap - poate ai mai mult noroc desi acolo este o competitie mare.

| Hyperion7 explică (pentru BBJHHRUGs):

Mmmm,nieh
Rapu' nu e de mine, sincer
Oricum interesanta perspectiva

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru Hyperion7):

"Mmmm,nieh"?
eu cred ca tu nu ai auzit de rap-eri care s-au imbogatit din asta. uita-te la marii artisti precum eminem, dr. dre, etc. acum sunt producatori si au propiul lor studio de inregistrari la care vin mult artisti sa inregistreze. chiar si in tara multi artisti au facut bani multi din concerte. crezi tu ca va veni la tine o fundatie care sprijina proiecte culturale si o sa iti plateasca o avere pe poeziile tale? Du-te la o editura si propune-le sa iti publice poeziile tale. ei o sa iti spuna din start: daca nu se vinde nu publicam si in primul rand o sa iti ceara o groaza de bani pentru promovarea cuvintelor tale. Traieste tu in lumea viselor tale si fa bani din poezie daca tot esti atat de romantic, cand lumea asta dura in care traim are inima de piatra si nu stie cum sa faca mai multi bani pe spatele tau. daca continui asa o sa ajungi la un colt de strada cu o pancarda in mana pe care srie va rog sa ajutati un poet ratat. toata lumea poate face poezii, iar tu vrei sa faci bani din ceva ce poate face toti happy Sunt multi ca tine, tocmai de aceea cultura Hip Hop a gasit o modalitate de a se plati pentru poeziile astea ieftine si uite ca lumii ii place, asculta si plateste, la concerte prin cumpararea unui bilete sau chiar a unui album, turnee, etc. Fa asta din propie initiativa, nu o sa iti citeasca nimeni poeziile pentru ca sunt plictisitoare si dar daca le va citi nu va plati nici un leu. batfta in continuare!

| Hyperion7 explică (pentru BBJHHRUGs):

Întradevăr!

| Hyperion7 explică (pentru BBJHHRUGs):

Citez "oricine poate sa facă asta"
Te rog să-mi faci o rima

| Ararat a răspuns:

Nu, doar ca songwriter ai sansa sa castigi bine, dar e multa munca si ai nevoie de multe pile.

| Hyperion7 explică (pentru Ararat):

Hmmm,posibil,dar na, știi cum e, încercarea moarte n-are, nuuu?