| RaSpUnS.pT.vOi a întrebat:

Buna la toata lumea! M-ar interesa sa stiu ce acte sunt necesare pentru infiintarea unei afaceri? Va multumesc, o seara buna!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orice afacere este necesara, in primul rand, autorizarea unei forme juridice: una din cele prevazute in OUG nr.44/2008 (PFA, intreprindere individuala ori familiala) sau in Legea nr.31/1990 (SRL, SA si altele). In functie de ce forma juridica alegi (bineinteles trebuie sa se si potriveasca afacerii pe care vrei s-o demarezi) ai nevoie de unele acte. Oricum, primul pas este rezervarea denumirii si aceasta se face la Oficiul Registrului Comertului din judetul de domiciliu si aici afli tot ce este necesar sa stii, precum si costurile infiintarii firmei. Succes si numai bine!

| PetreConstanta a răspuns:

Prima data un srl la Registrul Comertului -inchiriaza un spatiu si declara-l la fisc punct de lucru -o contabila si gata da-i drumul este usor bafta

| daniel_8163 a răspuns:

Buna,a-m avut si eu de a face cu asa ceva cand eram in tara, am avut sprijin si sfaturi de pe avocatnet.ro.Aici vei gasi ceea ce cauti si daca vrei iti vor oferi si consultanta:
http://www.avocatnet.ro/
Sa stii ca eu m-am descurcat bine cu ei, sper ca am fost de folos nu imi ramane decat sa iti urez multa bafta in ceea ce vrei sa faci.Pa