| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Lucrez la o carte pe care as dori sa o vând. Intrebare mea este, care ar fi cel mai convenabil mod de a o vinde, având în vedere ca ma aștept la aproximativ 100 de comenzi pe an sa zicem.
M-am gândit la mai multe posibilități: eMAG, crearea unui magazin online propriu (gen shopify) sau colaborarea directa cu o firma de curierat. În toate aceste cazuri as avea nevoie sa înființez o firma?
Ar mai fi opțiunea sa am o pagina de Facebook, unde cumpărătorii pot lasa mesaje cu adresa etc, iar eu sa depun personal fiecare colet.
Ce recomandări aveți?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

EMag iti ia intre 17-25% din fiecare vanzare (in functie de categoria de produse hotarasc ei cat).
Daca doresti, da-mi un mesaj in privat si iti explic (gratuit, stai linistit) care ar fi cele mai avantajoase variante.
Spun de privat, ca vad ca pe aici se discuta cu totul altceva decat intrebarea ta.

34 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Lucrez la o carte (pentru studentii de la o anumita universitate)"

domnia ta este student sau cadru didactic la "anumita universitate" sau nici una nici alta?

| Some0ne a răspuns (pentru sierra1):

Domnia ta, nu a răspuns la intrebare. Nu scriu nimic nou în acea carte, ci fac un rezumat din mai multe cărți cu imagini și explicații, nu e nimeni obligata sa o cumpere

| Some0ne a răspuns (pentru sierra1):

Fost student, dacă e atat de important pentru tine

| sierra1 a răspuns (pentru Some0ne):

Domnia ta vinde pielea ursului din pădure, ursul nici nu se vede in zare dar dacă chiar scrii(?!) și nu conține nimic nou, nu-ți ia nimeni scrierea (asta intre noi vorbind, că tot nu ne aude nimeni...)

| sierra1 a răspuns (pentru Some0ne):

Nu e deloc important dar NIMENI nu-și pune problema - jalnic - cum va vinde o carte pe care n-a scris-o

| Some0ne a răspuns (pentru sierra1):

Ai venit aici doar ca să strici elanul unei persoane care lucrează și nu fura pâinea nimănui? Dacă nu ma poți ajuta cu nimic, mai bine iti vezi de ale tale. Mersi

| sierra1 a răspuns (pentru Some0ne):

"elanul unei persoane care lucrează"

spor la treabă (care o fi aia?!) dar perminte-mi să-ți amintesc: " Some0ne : Nu scriu nimic nou în acea carte"... așa că nu te mai obosi să plagiezi

| Some0ne a răspuns (pentru sierra1):

Poate nu știai asta, dar multe cărți de specialitate sunt de fapt niște rezumate ale altor carti, iar bibliografia este scrisa la sfarsit.

| sierra1 a răspuns (pentru Some0ne):

Spor la lucru la cartea ce nu conține nimic nou!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nevoie de firmă. Dar ca să îți cumpere cineva o carte fără să știe conținutul, valoarea ei, să nu te aștepți la comenzi, că nu o să vină.

| Some0ne a răspuns (pentru sadrian46):

Buna! Cine a spus ca potențialii cumparatorii nu vor știi conținutul? Va exista o descriere a cartii. Mersi pentru ingrijorare, dar stiu exact pentru ce nisă este aceasta lucrare, intrebarea mea era alta

| Some0ne a răspuns (pentru minrest):

Mersi pentru raspuns si da, vad ca lumea e mai dispusa sa te traga in jos in loc sa ajute

| timidu89 a răspuns:

Da men, numai aberatii scrie. Asa si la o intrebare de a mea s-a gasit ea sa comenteze aiurea si neavand nici o treaba cu ce intrebasem eu. I-am dat ignore, ca a mai raspuns aiurea si in trecut.

| timidu89 a răspuns (pentru Some0ne):

Asa e pe TPU, daca nu stiaiwinking Sa vezi daca iti raspunde Jasmina, un user care trebuia sa nu existe in opinia mea. Raspunde la orice intrebare, chiar daca ea habar nu are despre ce e vorba. Te ia la misto si rade de tine sa aiba ocazia. Eu unul nici nu mai intreb nimic, la intrebari inutile sau idioate toti raspund. Pe cand la ale mele nu se inghesuie nimeni sa comenteze.

| sierra1 a răspuns:

" timidu89: Da men, numai aberatii scrie"

să analizăm: intreabă cineva cum să vândă o carte nescrisă ce nu va conține nimic nou! Cum ți se pare, ignorantule?

| sierra1 a răspuns:

Ia recitește, nu te duce la ideea că intreci pe oricine?

https://www.tpu.ro/......e-irosesc/

| sierra1 a răspuns:

Vorbind de tema propusă, "inutilitate" ce zici de asta?

https://www.tpu.ro/......-e-normal/

| andreierdna91 a răspuns (pentru sierra1):

Pe acest principiu, hai sa nu mai cumparam manuale alternative, carti de comentarii, editii noi ale unor carti vechi (oricum autorul e mort si nu mai ia bani, cel care o scoate acum printeaza o carte cu nimic nou) sau culegeri.
Singura situatie in care ai avea dreptate ar fi cea in care ar fi plagiat. In momentul in care omul anunta ca nu e nimic nou si pune bibliografia e totul normal si mai mult decat atat si LEGAL.

| SatinEffect a răspuns (pentru sierra1):

Ma asteptam sa vad un raspuns de-al tau util pe acolo, dar nu vad. Deci? Ce ai vrut sa demonstrezi cu asta? Ca esti pudic?

| andreierdna91 a răspuns (pentru timidu89):

Ti-as da funda daca as putea.
Cata dreptate ai mai ales cu userul ala atotstiutor de nimic.

| SatinEffect a răspuns (pentru sierra1):

Din nou, cu link-ul ala ce ai vrut sa demonstrezi? Nu vad niciun raspuns util de-al tau acolo si mai si spammezi aici si ii strici intrebarea fara rost. Rog userii seniori sa te raporteze.

| Simpatic a răspuns:

Ai o editura, tipografie cu care lucrezi?
Daca cartea e buna cineva ti-o publica
Sa vinzi tu carti pe internet facandu-ti publicitate e la fel cum ai lansa un nou tv si l-ai vinde pe la coltul strazii
Asa toti putem sa ne inspiram din cartile altora sa facem o tocanita sa scoatem la imprimnata niste foi si apoi sa vrem sa vindem

| sierra1 a răspuns (pentru andreierdna91):

Nici tu nu sesizezi "ineditul" situației? intreabă cineva cum să vândă o carte nescrisă, ce va "conține nimic nou" (afirmația intrebătorului că autor NU e)!

| sierra1 a răspuns (pentru SatinEffect):

Să răspund la ce? la ceva inutil, ce nu există, eventual doar in capul tău și dacă o fi, nu aduce nimic nou? Am mai spus odată: vorbim de blana ursului din pădure.
Scrie ce aveai in cap și mai vorbim

| Some0ne a răspuns (pentru Simpatic):

Nu stiu de ce va grabiti sa judecati cand nici nu stiti despre ce este vorba. Nu ma astept sa am nenumarati cumparatori si sa fac un business din asta. Stiu exact carui grup sa ma adresez si stiu exact cine are nevoie de aceasta carte, asa ca nu am nevoie de publicitate pe internet. Asa se intampla la o facultate, mereu vor fi studenti care gasesc o modalitate de a face bacsis

| sierra1 a răspuns (pentru andreierdna91):

"hai sa nu mai cumparam... editii noi ale unor carti vechi"

ce are cazul de față cu asta, tu știi despre ce vorbești sau doar exersezi la tastatură?

| SatinEffect a răspuns (pentru sierra1):

Ceilalti reusesc sa raspunda, deci problema e la tine rolling on the floor esti tu prea inculta sau neinformata sau lipsita de bun simt ca sa poti da un raspuns decent.
Ce cauti pe TPU unde se pun mereu aceleasi intrebari daca tu cauti noutate? Du-te la muzeu, du-te fa voluntariat undeva in loc stai aici si sa lancezesti si sa mai fii si inutila
Macar de castigai ceva din asta.
42000 raspunsuri rolling on the floor ce te astepti sa iti inventeze cineva tie probleme unice la care nu ai mai raspuns cand tu ti-ai trait jumtate de viata pe TPU? Si la ce iti folosesc niste probleme unice neimaintalnite cand esti ultima proasta si oricum nu stii sa raspunzi? Te incurci la intrebari simple
Du-te planteaza o ceapa, fa un copil, fa ceva cu viata ta

| sierra1 a răspuns (pentru SatinEffect):

"Ceilalti reusesc sa raspunda" - la ce să răspundă mami, nici măcar nu e o intrebare

Ia uite ce e aici, parcă ați fi frați:

https://www.tpu.ro/......ez-inspre/

| sierra1 a răspuns (pentru SatinEffect):

" SatinEffect: esti ultima proasta "

iar ai impresia că vorbești cu mă-ta? (desigur, cu cratimă)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru o singură carte nu cred că are rost să-ți bați capul cu magazin online propriu...

Contează mult și cui îi este adresată, în funcție de asta ar trebui să-ți alegi canalele de comunicare.

Fiindcă Facebook-ul are reach-ul sub nivelul mării și Suita de Business e absolut mizerabilă, eu m-aș concentra pe Instagram - aș pune citate din cărți, aș face un concurs acolo, o colaborare cu cineva din nișa mea, dar care are mai mulți urmăritori etc.

Ai acolo shop, poți automatiza ca postările să îți apară și pe Facebook, iar pe Facebook doar aș da share la postări în grupuri de profil.

Dacă e vorba de un manual academic, cred că ar fi ok și LinkedIn.

Nu cred că trebuie să înființezi o firmă doar pentru atât, dar sincer, mai bine discuți cu o contabilă.

Eu am vândut prin firmă, dar o aveam deja făcută în alt scop, trimiteam factura prin email și nu aveam contract cu firmă de curierat că nu mi s-a părut că are rost. 100 de cărți pe an e un volum destul de mic thinking și dacă e pentru studenți, vezi că mulți cumpără câte o carte și o xeroxează pentru toată faculta (nu vreau să-ți tai aripile, zic doar să te aștepți și la asta).