| SatinEffect a întrebat:

Are rost sa pui castravete, lamaie si alte fructe in apa? Au vreun efect sau se irosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde pentru ce le pui.

| Dismally a răspuns:

Doar daca vrei sa schimbi gustul apei, nu au niciun efect.

| RoCkKiD a răspuns:

Cu lămâia are sens, daca vrei limonada. Castravetele merge combinat in tot felul de băuturi dar la nici un fruct sau leguma nu ai un beneficiu extra daca le storci in apă, de cele mai multe ori e mai bine sa le consumi proaspete.

| Mirel4412 a răspuns:

Ce crezi ca se intampla daca bagi castravete in apa? Poate sa le speli, dar nu sunt fulgi de ovaz sa le tii in apa.

| TheStrategist a răspuns:

Nu prea are rost. Le poți mânca așa cum sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns:

Salut, Nu are vreun efect benefic cum spun uni, ei pretind că are, ca să își văndâ produsele, deci, NU are vreun efect benefic, doar că e mai simplu de consumat, de exemplu: Limonada, clasica apa cu lămâie, e mai simplu să o torn într-un pahar,
decât să o decojesc si să o mestec și etc.

| Kamiyashiro a răspuns:

Fructele sau legumele se pot lasă in apă daca sunt uscate mai ales si ele absorb apă si isi revin si se fac frumoase, dar după 30 minute se îmbiba cu prea multă apă si dupa o zi de stat in apă se descompun.
Dar nu înțeleg bine întrebarea.

| SatinEffect explică (pentru Kamiyashiro):

Ma refer ca unii pun fructe in apa de baut si ma intrebam daca are rost sa faci asta dpdv al sanatatii sau e doar pentru gust

| Kamiyashiro a răspuns (pentru SatinEffect):

Mda acu inteleg, as fi de acord cu colegii ce au scris mai sus ca exista manipulare cu apa infuzata.
Este important sa te hidratezi, adica sa bei apa. Si cum apa nu are gust si miros atunci o infuzezi cu lamaie, castravete etc... si devine mai buna la gust. Cele cateva vitamine pot sau nu pot sa ajute. Dece?
Daca faci suc si storci fructele ai la dispiozitie 15 minute pana se oxideaza si nu mai sunt bune ca isi pierd felul lor de a fi, citeste despre oxidarea sucului de fructe. Adica se imborsesc si fermenteaza si dupa un timp iasa alcoolul din ele. Am prins acum recent struguri inghetati care erau descompusi si aveau alcool in boabe.
Dar apa infuzata e benefica cu alte produse care altfel sa le manaci direct ar fi foarte dureros, de exemplu ghimbirul care intr-adevar este bun la raceala si cea mai buna metoda este infuzat in apa. Sau apa cu scortisoara, ma rog scortisoara o prefer in cafea. Dar sa mananci scortisoara goala iti rupi dintii si aia macinata fin e un praf care trebuie pus in ceva, altfel are gust oribil.
As folosi infuzia la ghimbir si lamaie. De exemplu nu as putea bea un suc de lamaie fara apa, e prea puternic. Sau un suc de ceapa stors proaspat. Am incercat si am avut dureri de burta cam o ora si am stat la wc doua ore. Deci pana la urma e bine sa le indoiesti cu apa unele fructe sau legume puternice. Cei mai multi totusi beau pentru aroma, si isi adauga si praf de vanilie sa fie apa si mai gustoasa. Depinde de tine cat de mult de pasioneaza sa iti descoperi gusturile si sa experimentezi diverse retete.
De exemplu sunt cei care tin post cu suc de fructe, nu mananca nimic numai beau cantitati mari de sucuri. Am testat si eu si dupa 2 saptamani plangeau organele interne in mine ca vor proteina. Nu poti rezista fara proteina si e o prostie sa treci la diete total vegane, e demonstrat ca trebuie sa mananci proteina. Nu avem corpurile necesare sa fim vegetarieni chiar daca o sa ma injhure unii eco-teroristi asta e constitutia noastra corporala.
Mai sunt cei care tin post numai cu apa, sa zicem 3 saptamani ca sa slabeasca sau sa scape de diverse boli sau infectii. Ei aici se vede diferenta. Daca bei doar apa goala rezisti mult mai bine sa postesti. Daca adaugi ceva in apa gen un pic de lamaie sau castravete, organismul sesizeaza si iti porneste digestia, si daca nu mananci o sa simti o foame teribila. Deci sa stii ca corpul sesizeaza chiar si unitatile mici de substanta. Lucru care il poti experimenta cand tii post cu apa doar. De fapt iesirea din post se face asa, ca adaugi alte sucuri in apa si declasezi digestia. Daca bei doar apa digestia tace si doarme.
Dar daca mananci normal si oricum participi la toate mesele de peste zi, apa infuzata e doar un moft pentru gust.

| Claudia10girl a răspuns:

Nu cred. Mai bine le mananci normal zilnic