| anonimadinAlba a întrebat:

Buna! Mi-a venit o idee de afacere pentru perioada cu v-day, 1 martie, 8martie, dragobete etc. M-am gandit sa fac torturi din dulciuri ambalate si mai mari, dar si mai mici, in diverse forme de genul inima, steluta, rotund, in forma de masina si sa merg sa le vand prin pietele unde sunt si flori. Eu ar trebui sa ma apuc din timp de ele deoarece cam 2 zile imi ia sa lucrez la un tort din acesta mai complex +f mari costurile pentru dulciuri, avand in vedere ca predomina kinder chocolate, ouale kinder, raffaelo, ferrero rocher. M-am gandit sa ma apuc sa le fac undeva din luna octombrie. Credeti ca ar merge? Mie personal mi se pare un cadou deosebit, decat clasicele flori. Nu vreau sa investesc degeaba si sa raman cu ele, de aceea cer sfaturi

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Le vinzi in piata pe taraba asa cum am vazut ca vindeau unii lapte la 'pietroaie' adica pe strada?
Nu, iti trebuiesc lazi frigorifice sau frigider.
Gandeste cum poti transforma asta intr-o afacere legitima, cu bon fiscal si toate lucrurile aferente comertului.
Dupa ce te vei interesa ce conditii trebuie sa indeplinesti nu stiu daca iti va mai arde sa vinzi chestii de astea...
Eu sper totusi sa reusesti caci ideea in sine este buna.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu o sa le poti vinde la preturi mari ca nu le cumpara nimeni torturi sunt pe toate drumurile cum se zice, si lumea prefera sa cumpere direct din cofetarie sau din carefour, unde au garantia ca sunt facute de cofetari cu experienta si au reduceri, nu de pe internet nu te stie lumea nu au incredere ca sunt proaspete si bune, plus materialele costă mult sa faci un tort, si il faci in octombrie si pîna in martie se strica ca nu tine atîtea luni, sau tu cum te gîndesti sa faci? Faci tort in octombrie si cand vrei sa il vinzi? Cui sa il vinzi si la ce pret? Trebuie sa il vinzi prietenilor tai, doar ca ei vor gratis. Gîndeste te la alte idei nu ceva care costă mult si poate nici nu sti sa faci tort, nu toate fetele. femeile stiu sa faca tort.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Din octombrie? Mi se pare prea devreme si se vor strica dulciurile alea. Eu nu as cumpara daca nu au fost tinute intr-un mediu bun. Trebuie sa le oferi clientilor siguranta produselor tale, sa aiba incredere ca a fost totul ok in ambalarea si mentinerea lor. Trebuie sa le faci mai in apropiere de acea perioada. In piata nu stiu cat de ok e sa vinzi asa ceva. Mai degraba daca ai firma, sa vinzi pe eMAG pentru ca e mai profi decat la taraba in piata.

| MValentin a răspuns:

Iti recomand sa le vinzi exclusiv online, in piete nu ai frigider/mediu ok pentru ele

| existential a răspuns:

Cred ca ai concurenta mare, din partea gospodinelor cu clienti fideli si ani de experienta. Daca intri pe grupurile de Facebook cu tema gatitul, vei gasi multe persoane care fac deja ceea ce vrei tu sa faci.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Nu. Nu poti vinde torturi in piata ca se strica dar poti incerca sa pui anunt pe net, daca stiisa faci tort