| 12Hsgsvu12 a întrebat:

Bună,mi-am găsit un job bine plătit online.Plata se face în funcție de lucrare.De unde știu să nu iau țeapă? Pot cere un avans înainte?
Răspunsuri răutăcioase =raport

13 răspunsuri:
| user0010 a răspuns:

Depinde de job, firmă. Eventual, ar fi bine dacă ai fii prezent/ă de față cu ei, să discuți despre lucrurile acestea. Așa prin telefon, te poate minți oricine.

| Kiran a răspuns:

Pai depinde ce lucrezi. gen call center? Si personal nu recomand sa fii angajat fara sa semnezi nimic / sa fii chemat la interviuri

| 12Hsgsvu12 explică:

Specific ca suntem din județe diferite

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde să știm noi detaliile alea? Ai contract, nu ai contract, cum ai negociat, cum se face plata etc etc

| doctorandus a răspuns:

Daca e vorba de primit si trimis mai departe bani, ai fost racolat drept money mule (sageata).

| Yuoia a răspuns:

Nu poti cere un avans inainte. Si cel ce-ti ofera jobul se protejeaza sa nu ia teapa. Daca tu iei banii si nu mai lucrezi?

| RxTx a răspuns:

Nu o sa iti dea ție nimeni bani cu sacul on-line când sunt o mulțime de maimuțe ce fac orice fel de munca on-line pe maxim 14$/ 12 ore de muncă.

Românii nu se multumesc cu 50 lei dar daca imi iau o maimuță imi pupa si mâinile și picioarele si chiar munceste.
Acum eu sunt patriot si nationalist si vreau sa ii dau românului posibilitatea sa isi câștige o pâine
Dar el nu este recunoscător si crede ca 50 lei /8 ore sunt bani puțini.

Asa ca maimuța abia așteaptă

Doream sa iti atrag atenția ca la toate lucrurile acestea on-line vei concura cu maimuțe care mănâncă orez nu carne care locuiesc aproape gratis

| nukeyly a răspuns:

Faci studiu de piata despre angajator. Poti cere avans daca esti cu recomandare buna din spate si esti bine cotat.

Ex: un instalator de apa iti lucra 5 minute(sa zicem o sudura teava cupru) in cel mai fericit caz ca timp si-ti i-a 150 ron, daca se lungeste interventia scurta ajungi lejer la 250 ron.
Asta era inainte de dublarea abuziva si fantastica a multor preturi la raft fara justificare cu legatura directa la pretul de carburant 5->8 ron/1L; inca transportatorii de marfa nu au dublat preturile ca sa vezi avioane.

| Lukasssz a răspuns (pentru RxTx):

Pai ce dracu sa faci ma cu 1000 de lei pe luna? In conditiile in care doar facturile la curent, apa etc sunt aproape 500 de lei ...Cu ce mai mananci, cu ce iti mai iei haine?

| Zoltán_Csáki_1972 a răspuns:

Este un site online sau un job la MOLL?

| haileewatson a răspuns:

Faci contract pentru fiecare lucrare si scrii acolo daca vrei sa primesti avans de la client sau nu

| MadalIin32243 a răspuns:

Ai gasit pe dracu.