| MichaelFGDHR253665 a întrebat:

Buna,o partenera de a mea din libia, ma contactat pe gmail si mi-a scris ca tatal ei a fost impuscat in libia si ca tatal ei avea o suma de bani cam 4 milioane de dolari in europa si ea a zis ca nu poate sai scoata si m-a rugat sai transfere in contul meu dar eu ma intreb daca pot sai transfer si cum anume sa fac asta ca habar n-am jur ca nu stiu cum sa fac?, si a zis sa merg la banca BANCA ROYAL OF SCOTLAND dar nici nu stiu daca banca asta e in Romania, si m-a rugat sa contactez banca asta si sa-i zic ca vreau sa fac un transfer si tot asa si mai departe am un meil de la ea de 2 pagini cu adrese de yahoo numere de telefon si niste conturi ibn si ceva coduri, ajutati-ma ca nu stiu cum sa procedez, daca a mai trecut cineva prin asta cred ca stie?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Urmatoarea miscare va fi sa-ti ceara sa pui in contul ei o suma mare de bani. Tu spune-i ca sa opreasca din aia 4 milioane si sa vezi cum reactioneaza.Iti garatez eu ca nu te va mai contacta. Asa am patit eu acum circa 10-15 ani. Cand i-am spus sa opreasca din banii respectivi m-a blocat. Sa nu te puna Dumnezeu sa transferi ceva de la tine sau sa-i dai un cont pe care ai bani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi mă că e țeapă, cum sa ti transfere ea tie atîtia bani, asta e ca si cu metoda accidentul, nu crede toate, ca rămîi fara niciun ban. Bună "prietenă" ai, imediat se gîndea aia la tine sa ti dea bani? Daca tasu era impuscat, povești de fraieri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aia te a prins de prost, o sa ti i-a datele tale din cont si te goleste de bani, sigur aia este o escroacă fugită din Romania si numai are bani, o prostituată care are de dat bani ea la diversi oameni, si acum incearca cu disperare sa facă rost cumva de bani, fi destept nu i da nimic ăleia, cel mai bine o reclami la politie daca ai numarul de telefon pe care te a sunat, dai numarul ei politiei, si ei o vor încătușa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa cont nicaieri, pentru ca vei fii implicata in tarnsferuri frauduloase internationale si vei ajunge dupa gratii.
Asat este un scam unde toti prostii cad in plasa, ajungand sa fie dupa gratii pentru spalare de bani negrii (din droguri, arme si trafic ilegal).
SCAM-ul asta este extrem de vechi si periculos!
NU raspunde acestor emailuri.

| Sn4k3 a răspuns:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch
http://www.efin.ro/credite/rbs_romania/sucursale.html
Poti face prin telefon sau te duci la una din ele, spui ca vrei sa faci un transfer din contul pe care ti l-a dat in contul tau (nu stiu daca e chiar atat de simplu), dar nu inteleg de ce nu ii suna sa discute cu ei despre asta si sa vada ce poate face, mai ales ca e vorba de o suma mare de bani, asa o sa stiti sigur ce aveti de facut.
Ai aici centrul de suport :
https://www.business.rbs.co.uk/......entre.html

andreia67
| andreia67 a răspuns:

TEAPA! Fa-te ca nu ai auzit treaba asta vreodata. Uit-o! E o escrocherie clasica care se practica de peste 20 de ani doar ca s-a modernizat odata cu trecerea timpului. Se numeste "Scrisoarea nigeriana".

| Peridava a răspuns:

Spalare de bani. Sau finantare pentru grupuri ilegale. Sau cine stie ce altceva mai grav. Nu te baga!

| gratargratar a răspuns:

Da, cum sa nu laughing
Eu zic ca, inainte de a te duce la Bank of Scotland, mai bine te duci la Politie. O sa-i deschida ei un cont.

| Adiadictie a răspuns:

Mergi LA o firma de avocatura

| alin131 a răspuns:

Mai, nu suna a bine...