| Aeri a întrebat:

Se poate face credit pentru Prima Casa pe baza veniturilor dintr-un PFA?

Mersi.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinzand de ultimele venituri din ultimele 12 luni

| Aeri explică (pentru RAY):

Am discutat cu un coleg care lucreaza la BRD (consiliere si creditare) si mi-a spus ca nicio banca nu permite. Dar m-am uitat pe mai multe site-uri de banci si am vazut ca mentioneaza si "venituri din activitati independente pe ultimele 12 luni". Sa inteleg ca ar merge, totusi?

| RAY a răspuns (pentru Aeri):

Nu stiu, mie asa mi sa spun cand am vrut sa iau credit

| gogu220 a răspuns (pentru Aeri):

Consilierul de credie a intrebat daca pe langa venitul fix ai si venituri din activitati independente. Asta inseamna daca inchiriezi ceva, daca deti terenuri agricole. Dar aceste venituri trebuie sa le ai declarate la ANAF, de unde poti scoate o dovada ca ai aceste venituri.

| sierra1 a răspuns:

Decât să aștepți un răspuns (de multe ori anapoda) mai bine dă o plimbare la o bancă și te "rezolvă" pe loc, inclusiv cu o simulare de rate pe câți ani vrei