| Nicu_Gh_1998 a întrebat:

Bună seara, acum 2 zile am făcut un contract de creditare la cetelem, salariul net am 2000lei mai am un card de cumpărături la ei achitat la zi fără întârzieri, suna dorită este 240de Mil credeți ca mi*se aproba? Am 3 luni vechime la locul de munca actual și, totala 2 ani și ceva aproape 3.

1 răspuns:
| catablondu a răspuns:

Salutare, la aprobarea unui nou credit, institutia financiara va avea in vedere urmatoarele principale conditii:
1. Raportul intre veniturile obtinute si cheltuielile obligatorii lunare;
2. Persoanele aflate in intretinere, daca este cazul;
3. Gradul de indatorare, in raport cu cardul de credit utilizat deja la Cetelem, cu rata generata de creditul solicitat acum si de alte credite aflate in derulare daca este cazul.
4. De la o institutie la alta, mai exista si alte reguli in functie de care se evalueaza situatia solicitantului.