| lilskies a întrebat:

Bună seara, am 19 ani si lucrez pe un salariu de 1500 lei in ce să investesc?

Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

Și nu, eu nu cred că la salariul pe care îl câștigi, termenul "investiție" e ficțiune. Pentru că o iei gradual: mai întâi, cu ăștia 1500 lei îti plătești o școală sau niște cursuri, după ajungi să câștigi 2500-3000 lei, dacă ești bun în ceea ce faci salariul crește, și în mod clar vei avea mai multe oportunităti, iar pe viitor iti vei permite sa investești într-o afacere! happy

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezeule, dar ce iti poate ramane sa investesti, cand nici de mancat 1 luna, nu ti-ar ajunge banii astia?

| sierra1 a răspuns:

La bănuții ăștia, termenul "investiție" e o ficțiune

| lilskies explică (pentru sierra1):

laughing știam asta, tocmai de aia am pus o intrebare aici ca să văd dacă există vreo speranță pentru minehappy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta este salarul. Ai cheltuieli? Cât îți mai rămâne?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu din bani putini mi-am cumparat scule de service. Dar era un vis vechi. Daca nu ai un vis, foloseste banii pentru tine, cumpara-ti haine multe si de calitate, telefon, laptop, ce ai tu nevoie.
Eu am facut destul de multe din venituri mici (sub 2000 de lei pe luna), dar asta pentru ca fac parte din familie, cheltuielile casei sunt mici, viata mea sociala e simpla si necostisitoare, etc.

| Digikey a răspuns:

Investeste in tine ca sa iei un salariu mai decent.

| aimullah123 a răspuns:

Salut! Ma bucur ca te preocupa viitorul tau si ca ai pus aceasta intrebare.
Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa investesti in educatie.
Cauta domeniul care iti place tie cel mai mult. Incearca sa urmezi o scoala pentru acel domeniu si foarte important, citeste cat mai multe carti, atat din domeniul care te pasioneaza cat si din alte domenii big grin

| ariannakaterine a răspuns:

Am o întrebare mai întâi de toate, ca să îți pot răsounde concret: lucrezi însă în același timp și studiezi?

| ariannakaterine a răspuns (pentru ariannakaterine):

*răspunde

| lilskies explică (pentru ariannakaterine):

Nu am terminat profesionala

| lilskies explică (pentru ariannakaterine):

Nu, am terminat profesionala scuze n am pus virgula

| ariannakaterine a răspuns (pentru lilskies):

Este foarte bine că te gândești la viitor și la cum să îți investești banii, având în vedere că ai doar 19 ani, vârstă la care foarte mulți tineri cheltuie banii altfel. Te sfătuiesc să îți găsești un domeniu care te pasionează și să te perfecționezi, adică fie mai urmezi niște cursuri, fie o școală, și nu întâi de toate, citești, te documentezi despre domeniul respectiv. Atunci când vei alege acel domeniu, ține cont mai întâi dacă îți va plăcea sau nu ce vei face, tocmai după gândește-te și la câți bani câștigi, eu, una, aș alege să câștig 2500-3000 lei dar să fac ceea ce îmi place, decât să câștig dublu, triplu, dar ceea ce fac să nu îmi placă și să mă duc "de nevoie" la muncă.

| ariannakaterine a răspuns (pentru lilskies):

Și nu, eu nu cred că la salariul pe care îl câștigi, termenul "investiție" e ficțiune. Pentru că o iei gradual: mai întâi, cu ăștia 1500 lei îti plătești o școală sau niște cursuri, după ajungi să câștigi 2500-3000 lei, dacă ești bun în ceea ce faci salariul crește, și în mod clar vei avea mai multe oportunităti, iar pe viitor iti vei permite sa investești într-o afacere! happy