| GoguDeFer a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare legata de pensia de urmas.

Tatal meu decedat pe 18.12. 2017 avand o pensie de gradul 1 cu insotitor de 1320Lei.
Luna trecuta, in ianuarie am fost cu maica-mea sa depunem dosarul de pensie de urmas si ieri a venit decizia pe care scrie in felul urmator:

Pensie de asigurari sociale de 214 lei
Total drepturi: 214 lei
Drepturile sunt stabilite in procent de 75% din pct.mediu anual realizat de sustinator.
Cuantumul pensiei mele este de 107, si al mamei tot de 107.

Si, mai jos la punctul G, zice asa:
Valoarea punctului de pensie - 1000Lei
Motivare - beneficiati de indemnizatie sociala pentru pensionari determinata ca diferenta intre 520lei si cuantumul pensiei cuvenit pentru fiecare urmas.

Durata casatoriei a fost de 28 ani, 7 luni si 5 zile.

Intrebarea mea ar fi: Care este suma cuvenita noua?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suma primita va fi de 520 lei.