| Anonim34545jkjk a întrebat:

Buna! Vreau sa cumpar un iphone de pe olx, dar imi este teama sa nu primesc o mare teapa. Stie cineva cum functioneaza mai precis livrarea prin olx? Daca verific coletul la primire si sa presupunem ca gasesc orice alt ceva in afara de telefon pot pe moment sa returnez coletul? Curierul il primeste inapoi daca nu vreau sa il ridic sau sunt obligata sa pastrez coletul si sa trimit banii vanzatorului, iar mai apoi sa returnez coletul? Ceea ce sigur nu o sa se intample daca vanzatorul nu e de acord.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Prin sistemul de livrare al olx, comanzi si primesti coletul in sistem ramburs! sigur ca poti refuza coletul imediat dupa ce l-ai primit si desfacut in fata curierului, se numeste livrare cu verificare...este chiar indicat sa verifici continutul pachetului!
insa te sfatuiesc sa nu cumperi telefoane second-hand de la persoane fizice si mai ales de la distanta, pe care nu le poti verifica temeinic inainte de cumparare, mai ales cand vine vorba de iphone...
insa in final alegerea iti apartine

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să refuzi pe loc coletul dacă ai noroc sa dai peste un curier cu răbdare. Dar mai mult decât să vezi ce e in colet nu ai timp. Deci daca descoperi că peste 10 min se stinge telefonul... Aia e.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ești obligata sa păstrezi coletul, iar în cazul în care îți iei țeapă, am văzut că cei de la OLX au implementat opțiunea de retur.
https://retur.olx.ro/
Mai mult de atât, curierul este obligat să primească coletul înapoi daca nu este conform descrierii.

| KovacsB a răspuns:

Dureaza minute bune sa verifici functionarea unui telefon. Curierul nu are timp sa stea dupa tine.
.

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

Cumpara unul nou si mergi la sigur.
Poate l-a scapat in WC, poate l-a tinut in chiloti etc.