| Marck94 a întrebat:

Ce afacere ar merge la sat? Ceva sa functioneze bine.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O afacere e buna daca poti avea un profit net mai mare decat salarul mediu pe economie.
Asta inseamna un salar brut minim de peste 4000 lei lunar.

Pentru a avea acesti bani trebuie sa ai incasari mai mari decat plati, ceea ce pare imposibil chiar din prima luna. Totusi, in 2-3 luni ai deja sanse, daca te folosesti de propriile tale cunostinte si aptitudini (daca ai).

In caz contrar, afacerea este moarta inca d-inaintea demararii, iar banii cheltuiti vor fi aruncati pe apa Sambetei.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marck94):

Fa o fabricuta de prelucrare a laptelui.
Daca ai calitate buna, produsele bio pot aduce bani frumosi, iar pentru dotare poti accesa si fonduri europene.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe sierra1 eu l-am blocat dar de data asta trebuie sa-i dau dreptate. Copilul meu castiga bani frumosi din afacerea cu legume dar e munca nu gluma. O crasma e mai rentabila. Ai clienti asigurati! laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ar merge ceva ce taranii au nevoie: sape, lopeti, galeti, roabe, cosuri samd.
Ori un magazin cu insecticide, pentru gradinarit si agricultura.

| sierra1 a răspuns:

Grădinăritul nu dă niciodată greș dacă ai chef de mună

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Marck94):

Te-ai șifonat dacă își sugerez să muncești onest in grădină? OK, am înțeles, nu e de tine. Inainte de a pleca: erai mai fericit dacă îți ziceam frizer sau controlor de trafic?

Mai merge bine frizeria in ziua de azi? Cati bani face un frizer incepator?

Merita sa lucrezi ca controlor trafic la vama?

| Legion7X a răspuns:

Poate Un bar frumos or un magazin mai încărcat, or îți iei famili de albine și pleci cu ele la rapiță, nu stiu altceva depinde și câți bani investești cu pavilioane șmd.
Mulți au făcut afaceri cu stupi dar, trebuie investit și documentat despre albine căci astfel iese prost dacă nu ai grijă de ele.
Sunt niste chestii la ele de întreținere.
S-au te poți ocupa cu câini de rasă, depinde ce rasă ex Pomeranienii.
Am văzut că prețurile variază de la 400 € până la 700 €. Dacă ai câțiva masculi și femelă se pot împerechea să iasă pui.

Nu știu ce să zic poate îți vine și ție alte idei... Poate am spus prostii dar, așa este în afaceri mai pierzi mai câștigi happy

Răspuns utilizator avertizat
| DexOnline a răspuns:

Pai depinde de sat, daca este vorba despre un sat care se afla intr-un loc frumos, cum ar fi la munte, in apropiere unor atractii turistice sau ceva asemanator ai putea sa iti deschizi o pensiune, desigur, daca ai suficienti bani. Daca eu un sat oarecare nu prea ai multe optiuni, poti sa cultivi/produci ceva si apoi sa vinzi...

| JohnDelancie a răspuns:

Un mini magazin langa o scoala