| Girly97 a întrebat:

Buna seara! Prefer sa raman anonima momentan si dupa ce veti citi povestea postarii veti intelege de ce...
Ieri am vrut sa transfer suma de 10lei din contul meu in contul mamei. Noi avem conturi la banci diferite. Pentru ca mama uneori nu se descurca cu aplicatia mobila bancara am incercat sa aflu eu codul ei IBAN si am crezut ca va primi transferul azi, luni. Insa de fapt a fost chiar destul de rau, din greseala am copiat codul IBAN al angajatorului mamei in loc de codul IBAN al mamei, nefiind obisnuita cu aplicatiile bancare ale altor banci iar mama a primit un apel de la o angajata a firmei angajatoare care a incercat sa ii explice greseala mea insa nu a inteles deloc si m-a rugat sa vorbesc eu. Asa am inteles eroarea. Mi-am cerut scuze, am completat o cerere pe care o va depune mama maine si dupa ce va fi aprobata o sa primesc fabuloasa suma de 10lei inapoi...
Nu am avut intentii rele, a fost doar o eroare pe care nici nu am observat-o. Pot fi urmarita penal pentru o asemenea greseala fara intentie? Momentan asteptam sa vedem ce se intampla zilele urmatoare...

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa va fie frica!
Nu e caz- si nicicum penal!

Singura "sanctiune" va fi comisionul perceput pentru transferul de suma, care poate fi chiar mai mare decat suma de 10 lei. big grin
(la unele banci, comisionul minim pentru depunere /transfer incepe de la 10 lei in sus)

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Da, dupa ce ca a gresit, in loc sa primeasca suma inapoi, mai scoate niste bani pentru comision. happy

| cristi202 a răspuns:

Intotdeauna, dar intotdeauna, cand lucrezi cu bani, trebuie sa fi atenta. Mai ales pe internet banking, unde nu vezi banii ca sa ii poti numara, si poti gresi usor adresantul daca nu esti atent. Sotia mea e intotdeauna indisponibila, nici sa vorbesc nu ma lasa in acea jumatate de ora cit sta in fata laptopului si plateste facturile. Si o inteleg.
Cred ca orice aplicatie de mobile banking are optiunea de a trece un IBAN la favorite. Eu asa le am pe cele pe care le folosesc in mod uzual. Ca e mai usor sa dai clic pe un nume clar pe care il vezi, decat sa te chinui sa tastezi fara greseala acea insiruire de cifre. Ar trebui si tu sa o pui pe mama ta la favorite, si atunci orice plata viitoare va fi facuta usor. Cind sotia mea avea nevoie rapid de bani, ca nu mai avea in cont, sau invers, eu nu mai aveam, urgent ne transferam niste bani, avand conturile la aceeasi banca, la ING, unde in doua-trei minute se face transferul intre conturi

| RAY a răspuns:

Te invitam si noua sa ne transferi banii din contul tau, cum sa fie ilegal sa dai banii

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai impresia că e o infracțiune să trimiți cuiva 10lei?

| mihai69 a răspuns:

Nu e o infracțiune să greșești adresantul unui transfer bancar.
Deci nu, nu se va întâmpla absolut nimic.

| Dismally a răspuns:

Cum adica sa fie fapta penala ca ai tris bani din greseala altcuiva? Nu ai incalcat nici o lege stai linistit.

| Goete a răspuns:

10 lei laughing)))))
Infractiune, ca i-ai bagat intr-un cont laughing)))

| blackann a răspuns:

Wow, glumesti, nu? rolling on the floor
Nu vreau sa cred ca tu chiar esti serioasa...mi-ai inghetat creierul.

| haileewatson a răspuns:

Nu inteleg de ce esti asa speriata

| Eriii a răspuns:

Nu prea stiu chestii de genul dar nu cred că ai avea dc să ai probleme pentru ceva clar neintentionat, dacă ai c9mpletat și hârtii, cu atât mai mult