| targa1 a întrebat:

Buna seara TPU! Recent am deschis un cont bancar la banca Transilvania in RON, USD si EUR si am inceput tranzactionarea de BTC de vreo 3-4 saptamani, eu cumpar mai ieftin(prin intermediul Western Union) si vand mai scump(tot prin WU). Am avut un profit de 4-5000 de lei si as dori sa va intreb daca acest profit se impoziteaza cumva si daca da cum. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti declari la fisc veniturile vor fi si impozitate

| targa1 explică (pentru suntserios):

Asta este și întrebarea mea, acest venit din mediul online este impozabil? Și dacă da, cum își dă seama fiscul care este profitul meu?

| suntserios a răspuns (pentru targa1):

Tu ca un cetatean onest ar trebui sa te duci frumos sa iti declari veniturile la fisc insa avand in vedere ca esti persoana fizica nu o sa te intrebe nimeni nimic de sanatate