| almaz a întrebat:

Buna seara TPU!

Vreau sa incep a presta o activitate economica, (sa vand un serviciu) dar nu cunosc prea multe in ceea ce tine de forma de organizare a societatii pe care imi doresc sa o infiintez. Imi pun intrebarea, ce ar trebui sa infiintez? PFA sau direct sa merg pe varianta de SRL? Exista persoane care m-ar putea consulta contra cost pentru a-mi prezenta avantajele si dezavantajele direct pentru cazul meu (domeniul meu de activitate), care este mai potrivit pentru mine si cu care ar trebui sa merg, daca exista, unde pot sa-i gasesc? Cum sa fac o decizie corecta?

Va multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt mai multe criterii ce trebuie luate in calcul.
Ambele forme pot fi avantajoase sau nu, in diferite ipostaze.
Ar trebui sa cauti un contabil care are experienta si tine contabilitatea a mai multor firme, el ar putea sa-ti studieze cazul in particular, eventual sa-ti tina si contabilitatea in viitor.
.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce domeniu de activitate ai?

| Legsilativ a răspuns:

Constituirea unei entitati juridice(firma) se face pe baza dimensiunii activitatii tale, in functie de ceea ce prestezi si in functie de ce venituri preconizezi ca vei avea.Din punctul meu de vedere un SRL(Societate cu raspundere limitata) este cea flexibila forma, pentru care te-as sfatui sa optezi. Poti inscrie toate codurile CAEN(in cazul in care vrei sa activezi in alt domeniu, trebuie numai activat codul CAEN respectiv), taxe si impozite mici(Romania este aproape un paradis fiscal pentru microintreprinderi neplatitoare de TVA).