| DoraB a întrebat:

Sunt din Sibiu, am 15 ani si caut un job pentru vara aceasta, gen distribuirea fluturasilor, etc.Ma puteti contacta la: dora_b.ball@yahoo.com. Ma poate ajuta cineva?

11 răspunsuri:
| dianna92 a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni la 15 ani. De la 16 ani se uita cineva la tine dar in general prefera fete de 18.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dianna92):

rolling on the floor) ce minciuna mare ai putut zice

| dianna92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, citeste legislatia. Daca ai impresia ca la 15 ani vine cineva sa te angajeze, inseamna ca traiesti in lumea jocurilor video. Sunt curioasa daca ai fost vreodata angajat sau daca ai cautat de lucru, ca vad ca esti expert in domeniul HR.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dianna92):

1 :cum sa prefere fete de 18 ani laughing)
2 : ca sa distribui fluturasi ziare nu iti trebuie nimic, cunosc persoane de 15 ani care distribuie ziarul si sunt platiti (nu fete de 18 ani laughing ) poti sa muncesti si fara contract la 15 ani!

| dianna92 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Eu vorbeam de lucru cu contract, care ti se cumuleaza la cartea de munca si astfel capeti experienta de care vei avea nevoie mai tarziu.
2. Fa-ti un bine si citeste totusi legislatia, ca sa vezi ca nu ai voie sa lucrezi (legal) decat de la 16 ani, cu acordul scris al parintilor.
3. Fetele de 18 ani sunt preferate deoarece comunica altfel cu clientul decat una de 16. Ea a vrut sa imparta fluturasi sau in general sa lucreze ca promoter, evident ca are nevoie cat de cat sa stie sa vorbeasca cu clientul cat sa ia ala fluturasul si sa se uite totusi pe el, nu sa il arunce in cosul de gunoi sau pur si simplu sa o ocoleasca.
4. Inainte sa razi si sa te dai destept, pune-ti capul la contributie putin ca nu doare si cu ocazia asta nu te faci de ras.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dianna92):

1 a zis ca vrea job de vara =>vrei sa faca contract de munca la 15 ani pentru 3 luni in care da fluturasi deci punctu 1 l-ai postat degeaba din start
2 vrei sa faca contract pentru ca distribuie ziare fluturasi etc laughing parca spune-i ca sti legislatia ...tot tu spuneai de 16+ acum te contrazici singura
3 la 3 ai dat o replica, cata experienta iti trebuie sa distribui niste fluturasi laughing? tu poate esti mai speciala si ai nevoie de cursuri laughing pentru cei grei de cap
5 se pare ca tu esti cea care se face de ras
6 eu zic sa terminam discutia ca fata cauta job nu dialogul nostru

| dianna92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu clar nu gandesti logic. In primul rand, nu m-am contrazis din moment ce am spus clar ca nu poate sa se angajeze, luand in considerare ca abia la 16 ani ti se poate face carte de munca. Deci nu stiu ce contradictie visezi tu dar probabil nu esti in stare sa intelegi un simplu text. Eu din start i-am zis ca nu se poate angaja, luand in considerare imposibilitatea de a i se face contract.
2. Contractul de munca se face indiferent ca distribui fluturasi, ai grija de un caine sau mai stiu eu ce munci se mai inventeaza. Atata timp cat esti platit de stat si muncesti legal, ti se face carte de munca indiferent de munca prestata.
3. Cat despre experienta, acu' serios, nu vreau sa fiu rautacioasa dar tu chiar esti prost? Ce cursuri visezi frate pentru fluturasi? Tu stii ce inseamna experienta adunata in cartea de munca? Ma refeream la impartirea fluturasilor, asta trece drept experienta in cartea de munca. Nu iti trebuie experienta sa imparti fluturasi, ci munca asta in sine trece drept experienta in domeniul de lucru. Dar ma rog, nu am cum sa iti explic tie daca tu nici macar nu stii ce se numeste aia experienta cand vine vorba de contract de munca. Cand iti cere experienta sa te angajezi, nu te trimite la cursuri pentru experienta, se refera la experienta ta acumulata cu care te prezinti pentru a fi angajat. Mare e gradina Domnului si multi "destepti" au internet.

| dianna92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca sa te lamuresc (desi stiu ca vorbesc cu peretii dar sunt eu asa mai fraiera, incerc sa explic oricui), la punctul 3 nici nu vorbeam de experienta. Vorbeam de faptul ca una de 18 are liceul terminat (sau nu mai are mult pana il termina) si cu siguranta daca vine una de 16 ani la tine si iti prezinta un produs, abia o iei in serios de aceea nici nu ai sa vezi multe fete de 16 ani care sa aiba contact direct cu clientul. La bagat reviste in posta, da, poate sa angajeze, ca aia nu are treaba sa prezinte produsul sau sa dea anumite informatii. Dar nu imi spune mie ca vine una de clasa a 10a sa imi prezinte mie produse si sa ma convinga sa cumpar nu stiu ce si o face la fel de bine ca una de 18 care poate fi mult mai persuasiva. Hai pa pa ca imi pierd vremea cu cine nu trebuie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru dianna92):

Auzi chiar ca esti proasta da foarte la punctu 2 a tau cum vrei sa ii faca carte de munca daca are 15 ani +cursurile alea erau pentru tine ca esti proasta rau citeste de mai multe ori inainte sa vb si mai iesi pe afara ca distrugi pc-ul
uitete la ce ai scris esti tu asa sigura ca aia de 18 are exp mai multa daca e ca tine sigur e proasta rau
si vezi cu limbaju asta ca ma scoti din sarite''nu esti la mata pe tarla''

| anonim_4396 a răspuns (pentru dianna92):

Tu vorbeai de lucuru cu contract la 15 ani vrei contrat nu te da desteapta ca nu esti
DIN CATE VAD EU SUFERI DE BOALA BAGARII IN SEAMA HAI PA

| dianna92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai copil, tu chiar nu stii sa citesti? "Eu din start i-am zis ca nu se poate angaja, luand in considerare imposibilitatea de a i se face contract." Deci de ce dracu tot o dai cu 15 ani si contract de munca din moment ce am spus clar ca nu se poate angaja pentru ca are 15 ani adica nici contract nu i se poate face? Eu sa plec de la Pc sau tu care habar nu ai sa scrii si nici cu gandirea logica nu stai bine. Omul scrie una, tu intelegi pe dos. Serios acum, fara alte injuraturi, dar du-te frate la scoala sau ceva meditatii ca tu chiar pierzi firul logic si nu poti intelege un text de 2 lei. Si plus de asta, nu m-am bagat in seama din moment ce am raspuns la intrebarea cuiva si tu ai sarit sa zici ca sunt mincinoasa, ca vezi doamne ce minciuna mare am spus, desi eu initial nu m-am adresat tie. Asa ca nu o mai fa pe desteptul, invata sa scrii, sa citesti si dupa aia ia frumos si citeste legislatia ca in afara de jocuri pe calculator si sa faci lumea mincinoasa si proasta cand tu habar nu ai de ceea ce e prevazut in legislatie, nu esti in stare de nimic. Sari in sus ca te-am jignit cand tu esti primul care ma face mincinoasa si totusi nu am sarit la gatul tau? Hai ca deja esti prea prost sa imi bat capul asa ca du-te si vorbeste cu altcineva ca nu eu te-am fatat ca sa fiu nevoita sa iti dau si importanta.