| CreatzaBắ a întrebat:

sunt in clasa a7 in tm.as dori daca stiti liceu (licee) mai bune (si mai ieftine) in londra.pls daca stiti spuneti sau trimiteti pe privat.mersi.

Răspuns Câştigător
| mirunaana a răspuns:

Si eu doream acum 3 ani sa merg sa fac liceul afara. dar m-am razgandit deoarece nu pentru liceu ar trebui sa mergi afara ci pentru universitate.liceele sunt cam aceleasi peste tot in lume si nu te pragatesc pentru a sti ceva. facultatea e accea care te acrediteaza ca stii ceva si oarecum te pregateste pentru o meserie.in concluzie eu te-as sfatui sa mergi afara doar la facultate sau numai din clasa a12a. spun asta deoarece atunci nu ar mai trebui sa ai acele teste necesare ca student strain pentru ca facand liceul acolo te considera de-a lor. dar nu cred ca trebuie sa faci liceul acolo doar pentru aceasta ``favoare``. trebuie sa te pregatesti din timp pentru BACALAUREATUL EUROPEAN sau INTERNATIONAL pentru a studia la acele facultati daca ai facut liceul in tara. dar crede-ma acele bacalureate sunt mult mai usoare.eu in prezent ma pregatesc pentru unul din ele si nici pe jumatate nu este atat de greu ca si cel romanesc.asa ca eu cred ca ar fi mai bine sa faci liceul in tara dai acel BACALAUREAT EUROPEAN si te duci numai la facultate afara( asa ii scutesti si pe parinti de o cheltuiala inutila pe durata liceului). daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contactezi...mult succes! te pup.