| dan1214 a întrebat:

Am 14 ani și beneficiez de alocație prin cardul de debit de la ING. Am vorbit cu părinții mei și au zis ca putem cumpăra ceva online cu acel card. Ce m-am hotărât sa cumpăr este cu 40 de lei peste cati bani am acum în alocație(84 de lei). Ma întrebam dacă este posibil sa folosesc cardul și sa primesc doar 44 de lei din alocația din luna următoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti plati cu cardul de debit mai mult decat ai in prezent pe card.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti cheltuii mai mult decat ai deja in card, la momentul cand vrei sa faci cumparatura.
Asadar, daca ai doar 84 de lei in contul bancar (pe cardul de debit), poti sa cumperi doar de 84 lei.
Ce ai tu este card de debit, nu credit card!
Creditul bancar se ofera oamenilor mari, cu servicii, nu copilasilor.
Din pacate, va trebuii sa mai astepti 1 luna de zile, sa-ti mai intre inca 1 luna de alocatie, ca sa poti sa cumperi ceva de peste 84 de lei.

| Andreeush a răspuns:

Mai asteapta un timp, nu e posibil sa folosesti cardul de debit daca nu ai bani suficienti.

| DauViata a răspuns:

Salut! Eu ti-as recomanda sa iti economisesti banii si sa ii scoti peste un an. Imagineaza-ti ce poti face cu ei atunci.