| sergiutaker a întrebat:

Buna TPU.Am inteles ca daca joci la pariloto si castigi trebuie sa platesti impozit? Daca da unde trebuie sa platesti impozitul? Dati detalii.Dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru jocurile de noroc si pariuri sportive se plateste impozit de 25% la suma care depaseste 700 lei. Impozitul se retine si plateste la bugetul de stat de catre firma de pariuri, tu primesti suma neta, asa ca nu trebuie sa mergi nicaieri. Numai bine!

2 răspunsuri:
| nuutzuu a răspuns:

Orice venit peste salariul minim pe economie se impoziteaza. mai exact ce este peste 670 de lei se impoziteaza... Nu trebuie sa platesti niciunde iti opresc cei de la casele de pariuri nu numai la pariloto happy.

| Iliescu_Bogdan_1993 a răspuns:

Daca ai bilet castigator de peste 500 lei, ti se opreste 24% din diferenta de la 500 lei in sus.
De exemplu, daca ai un castig de 600 lei, ti se opreste 24% din 100 lei deoarece 600-500=100.

Cel mai bine este ca, atunci cand iti faci un bilet, daca ai castigul potential de peste 500 lei, sa faci 2 bilete.
De exemplu, daca tu ai un bilet cu castig potential de 600 lei si vrei sa-l bagi cu 10 lei, ii spui celui de la PC sa iti faca 2 bilete cu 5 lei. Asa, pe fiecare bilet vei avea castig potential 300 lei si nu ti se va mai opri impozit in caz de castig.
Bafta!