| Bia_3953 a întrebat:

am o intrebare : unde as putea gasi si eu urmatoarele capitole :
1.Identificarea tacticilor standard de negociere
2.Stabilirea celor mai bune alternative a unu acord negociat.
imi trebuie la atestat si nu gasesc va rog sa ma ajutati!

1 răspuns:
| CiprianAndronache a răspuns:

Arta negocierii este foarte secretă, deoarece cu ajutorul ei poți manipula oamenii. Există ceva cărți de specialitate ale unor autori străini, însă sunt prezentate la modul sumar. Negocierea nu se învață dintr-un manual, ci se descoperă comunicând foarte mult cu oamenii.La unele cursuri de vânzări sunt prezentate tactici de negociere standard ( gen tactica sacrificării pionului ).Se spune că noi oamenii negociem mereu în viață fără să ne dăm seama, dacă reușești ( analizând și descoperind oamenii ) să îți dai seama de câte ori negociezi ai să deprinzi tainele negocierii. Mai multe detalii ( articole ) găsești la mine pe blog. Cius