| Mariiuta a întrebat:

As vrea ca pe viitor sa îmi deschid o firma de ornamente pentru nunti,botezuri, aniversari. Întrebarea mea este ..Cum as putea sa încep și ce cerințe sunt? trebuie lucrat cu casa de marcat? Nu prea știu cu ce se mănâncă și as vrea sa mă documentez.

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa lucrezi cu casa de marcat, ci poti lucra cu contracte. Un contabil iti poate spune exact de ce ai nevoie. Totusi, intrebarea ta e cam vaga. Nu specifici daca vrei sa vinzi servicii de aranjamente/ inchiriezi pachete de ornamente (imbracaminte scaune, fete de masa, pahare miri etc) sau sa vinzi tu ornamentele facute de tine.

Ca in orice afacere, ai nevoie de bani pentru materiale, pentru deschiderea firmei, contabil, angajati. Cauta un contabil si el iti va spune de ce ai nevoie concret pe partea de acte. Ceea ce doresti sa faci, trebuie tu sa te gandesti bine si sa vii cu un plan de afaceri concret.

Pa.

| BlueDark a răspuns:

Fratele meu a avut o astfel de firma si a fost un dezastru.Trebuie sa pornesti in forta, cu destul de multi bani...In general mirii aleg ori firme cu o reputatie deja formata, ori isi organizeaza singuri evenimentul.