| jshajadhwiwnabdhs a întrebat:

Buna TPU, cu ce afaceri pot incepe sa fac bani la 15 ani. Nu trebuie sa imi aduca profit pe loc. m-am gandit sa fac resell la airpods 1:1 dar deja sunt facute de foarte mule perosane si nu stiu daca o sa am succes plus ca nu am niciun vendor. ce idei aveti cu ce obiecte sa fac resell sa prinda sau la ce caracteristici sa ma uit ca ar trebui sa aiba un produs ca sa pot sa l vand cu succes in Romania

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu iti sugerez sa te ocupi de propria persoana, de dezvoltarea personala plus alte luxuri care tin de tot timpul liber de care dispui acum si pe care il vei pierde treptat odata ce intri in viata de adult. Crede-ma ca vei avea timp de lucrat si facut profit de ti se va pune, insa acum inca te mai poti bucura de copilarie. Daca ai dat peste videoclipuri pe net despre cum trebuie sa faci bani ca sa fii cineva, mai bine le-ai ignora.Toate la timpul lor.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

,,Nu mai bine la varsta aia 18-20 iti folosesti putin creieru si faci atatia bani incat dupa sa stai toata ziua numai sa te plimbi?'' Vorbesti exact ca speakerii aia motivationali care fraieresc oamenii si traiesc numai din asta. laughing Daca tu crezi ca aceasta e reteta succesului, te invit la mine acasa peste cativa ani sa imi spui cum ti-ai asigurat restul vietii muncind 2 ani cu creierul (fara pacanele, pesti, droguri sau alte chestii ilegale care te imbogatesc peste noapte).

Deschide putin ochii, ca in lume sunt mai putini Steve Jobs si Mark Zuckerberg decat se aproximeaza. Si daca era asa simplu, nu ar mai fi existat un top 100 al celor mai bogati oameni, ci un top 1000000.

Daca pentru tine sa traiesti inseamna o tampenie neimportanta, iar despre copilarie dai de inteles ca, din nou, e cat se poate de useless (de parca nu este baza pe care te formezi ulterior ca adult, cu probleme care te afecteaza toata viata, sau nu) banul fiind premiul suprem, imi pare rau, ma retrag din discutie.laughing

Si afla ca oamenii innebunesc facand nimic. Daca era asa frumos nu vedeai atatea vedete care se despart, ajung la droguri etc si se sinucid de atata bine si atatea plimbari zilnice cat sa le ajunga o viata fara sa faca nimic. Plus, daca ai asculta cu ce se mananca teoria, ai sti ca oamenii cei mai bogati nu se relaxeaza si freaca menta pana la sfarsitul vietii odata ajunsi in acel punct, ci investesc si lucreaza constant, muncesc pana cand mor ca sa faca mai multi bani.

Stii povestea aia cu vibe de anecdota pe care ti-o spune un pensionar, circulata des pe Facebook? Uite aici :

Un om de afaceri american stătea lângă chei, într-un mic sat mexican de coastă, când un pescar îşi trage barca la mal. În barcă erau câţiva peşti frumoşi. Americanul îl felicită pentru peştele prins şi îl întreabă cât timp i-a luat să-l pescuiască.

-Foarte puţin, a răspuns mexicanul.

-De ce nu stai mai mult pe mare să prinzi mai mult peşte? a întrebat atunci americanul.

-Mi-ajunge să-mi întreţin familia, i-a răspuns pescarul.

-Şi ce faci în restul timpului? a vrut să ştie omul de afaceri.

-Dorm până târziu, pescuiesc puţin, mă joc cu copiii, îmi fac siesta împreună cu nevastă-mea, în fiecare seară mă plimb prin sat, beau un pahar de vin şi cânt la chitară cu prietenii. Domnule, am o viaţă plină şi sunt foarte ocupat, a încheiat pescarul.

-Uite, îl ia peste picior americanul. Am studiat economia la Harvard şi te pot ajuta. Ar trebui să pescuieşti mai mult şi cu banii pe care-i câştigi în plus, să-ţi cumperi o barcă mai mare. Cu ceea ce câştigi de pe urma bărcii mai mari, îţi poţi cumpăra câteva bărci şi mai târziu chiar o flotă de pescuit. În loc să vinzi peştele prin intermediari, îl poţi vinde direct la o fabrică, iar mai târziu îţi poţi cumpăra propria fabrică de prelucrare a peştelui. Ai putea astfel controla produsul, procesarea şi distribuţia. Va trebui să pleci din sat, să te muţi în Mexico City, apoi la Los Angeles şi mai tarziu la New York, de unde îţi vei conduce afacerea tot mai înfloritoare.

-Şi cât va dura să fac toate astea, senor? întreabă pescarul.

-Vreo 15-20 ani, răspunde americanul.

-Şi apoi?

-Apoi vine partea cea mai bună, râse americanul. Îţi vinzi afacerea şi devii foarte bogat, ai lua câteva milioane.

-Milioane, senor? se miră pescarul. Şi după asta?

– După asta te retragi din afaceri, te muţi într-un sătuc de pescari pe malul oceanului şi te scoli târziu, pescuieşti puţin, te joci cu copiii, îţi faci siesta împreună cu soţia, te plimbi seara prin sat, bei un pahar de vin cu prietenii, cântaţi la chitară.

–Păi asta fac şi acum!

Răspuns utilizator avertizat
| sammie a răspuns:

Buna! Mai bine ai incerca sa-ti gasesti un job mai degraba. De la 15 ani poti lucra.

| dullcat a răspuns (pentru sammie):

E ilegal sa pui copii de 15 ani la munca. Unii accepta de la 16 ani doar part time si cu declaratie de la parinti.

Răspuns utilizator avertizat
| Genevaaa a răspuns:

Buna. Poti comanda accesorii sau haine (exemplu: blugi pictați) care se poartă acum de toata lumea, de pe shein sau aliexpress alte site uri din astea si ii iei cu 90 lei ii vinzi cu 150 sau 200.
Asta poti face cu mylte alte accesorii crede ma pe la tarabe tot ce vad ca se vinde se vinde mai scump și au si pe shein deci fu ctikneaza