| BossKlauX2015 a întrebat:

Din care design faci cei mai multi bani? Design Interior/Exterior, Web, Industrial, Textil, Mobilier etc? Pe mine sincer ma fascineaza cel interior sau cel mobilier, chiar si cel industrial cand vine vorba de masini sau chestii de genul. Va rog putin ajutor, dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Salarii la fel de mari nu o sa ai in proiectarea mobilierului, (decat daca te apuci de proiectat mobilier de epoca pentru Curtea Regala a Angliei... si iese si ceva wow)
insa cel mai important e sa faci ceva ce iti face placere si la care te pricepi.

La fel cu designul de interior, poti castiga bani seriosi doar daca ajungi un designer vestit si lucrezi la decorarea mall-urilor, sedii de firme mari, etc...

Recomand ca in vacante sa incerci sa faci practica la 2-3 firme din aria ta de interes, macar 1-2 saptamani, sa vezi exact despre ce e vorba, si cum se lucreaza.

13 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depinde de locul in care activezi (tara), marimea firmei/companiei, ce specializare ai exact, cat de bun esti, cat noroc ai, si daca lucrezi pe cont propriu sau la patron.

Designul industrial nu inseamna neaparat automobile (acela e domeniul automotive mai exact),
inseamna mai mult masinarii industriale, adica domeniul in care activez eu:

https://i.vimeocdn.com/video/643490437.webp?mw=700&mh=394

https://www.neue-verpackung.de/......4_5464.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=djYqnMipKS8

| BossKlauX2015 explică (pentru NLS):

Mentionez ca am 17 ani, sunt la liceul de arta pe profil de design industrial ( stiu ca inseamna ) si mersi happy

| NLS a răspuns (pentru BossKlauX2015):

Salarii foarte mari in domeniul asta primesti daca urmezi o facultate de TCM, apoi daca termini ajungi din intamplare la Mercedes, BMW, Audi, Siemens, Bosch...

In oricare dintre aceste domenii ai activa ai sansa daca esti foarte bun sa ajungi la o firma mare, ce plateste bine.

Am cunoscut arhitecti romani (firma de proiectare la care am lucrat colabora cu peste 10 arhitecti) care la sfarsitul lunii adunau 1000 euro in buzunar, iar altii care adunau peste 15000.

Erau cam la fel de buni toti, insa unii erau mai tari in publicitate, erau din start mai cunoscuti avand parinti arhitecti, etc

| BossKlauX2015 explică (pentru NLS):

Ok, multumesc si imi place masinaria pe care ai facut-o

| NLS a răspuns (pentru BossKlauX2015):

Masinaria aceea e facuta functionala in totalitate de o echipa de 700 persoane
dintre care ~110 sunt ingineri, subingineri (Techniker, Konstrukteur) si designeri de produse industriale, ce se ocupa cu asigurarea functionalitatii, proiectarea si designul pieselor de executie, si crearea documentatiei tehnice (modelul 3D al ansamblelor si subansamblelor, desene de executie, liste de piese, etc).

| BossKlauX2015 explică (pentru NLS):

Ma scuzati si ce face acea masinarie?

| BossKlauX2015 explică (pentru NLS):

Si aveti idee cam cat se castiga din design-ul interios sau cel mobilier?

| NLS a răspuns (pentru BossKlauX2015):

Creeaza fiole de plastic sau sticle (Polietilena sau polipropilena, la alegerea clientului) umplute cu lichid farmaceutic inca din etapa de formare a fiolei/sticlei, in mediu aseptic (fara microbi).
Deci lichidul farmaceutic nu ia contact deloc cu exteriorul, iar inainte de a se umple cu lichid, toate tevile prin care ajunge lichidul in fiola sunt dezinfectate cu abur la 180-200 grade.

Firma noastra face masinaria, e testata la noi cateva saptamani cu apa, se fac ultimele reglaje si setari, apoi o vindem diferitilor clienti din lumea larga, ce produc fiole
(Clientii sunt companii farmaceutice sau de cosmetice in general)

Tehnologia se numeste Blow - Fill - Seal (BFS).

http://www.asep-tech.com/global/images/VideoStatic_text.png

Acestea sunt cateva produse, dar forma si designul sticlelor/fiolelor e creata la dorinta clientului, deci custom.

https://www.pharmaceutical-networking.com/wp-content/uploads/2017/11/r2.jpg

https://www.epmmagazine.com/......ottles.jpg

| BossKlauX2015 explică (pentru NLS):

Foarte interesant, totul stiintific si frumos vizibil, felicitari si mult succes

| NLS a răspuns (pentru BossKlauX2015):

Salarii la fel de mari nu o sa ai in proiectarea mobilierului, (decat daca te apuci de proiectat mobilier de epoca pentru Curtea Regala a Angliei... si iese si ceva wow)
insa cel mai important e sa faci ceva ce iti face placere si la care te pricepi.

La fel cu designul de interior, poti castiga bani seriosi doar daca ajungi un designer vestit si lucrezi la decorarea mall-urilor, sedii de firme mari, etc...

Recomand ca in vacante sa incerci sa faci practica la 2-3 firme din aria ta de interes, macar 1-2 saptamani, sa vezi exact despre ce e vorba, si cum se lucreaza.

| laSoledad a răspuns:

Din designul iluziilor comerciale care sa atraga atentia celor gura-casca.

| christine99 a răspuns:

Cea de la Brasov

| mirceakitsune a răspuns:

Designul iluziilor

| GrecuMariaaa a răspuns:

Eu zic ca se castiga cel mai bine din design vestimentar. Am o cunoștință ce face rochii elegante si are mereu lista plina de comenzi.
Poti sa fii urmatorul Catalin Botezatu laughing