| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Este rentabil sa deschizi o cafenea în Făgăraș? Având în vedere ca este un oraș mic. Probabil sunt și părți bune ca nu este "concurenta mare" între cafenele, gen cum ar fi sa ai un starbucks în oraș, evident ca majoritatea ar alege starbucks ul, poate și fără a încerca și alte băuturi pe baza de cafea de la alte cafenele. Ce as vrea eu sa fac, deocamdată numai cu ideile (nici nu prea știu orașul bine, urmează sa ma mut acolo), insaaa as vrea sa deschid un fel de mini cafeanea sau cum ai zice Coffee to go, numai faci băutură și clientul o poate servi oriunde vrea(pe drum, acasă etc) fără spațiu unde sa între clientul, doar un spațiu de 10-15m² unde sa prepara cafeaua și sa o servești la ghișeu. Oricum o sa încerc. Nu prea știu cine știe ce despre afaceri, dar cine știe? Nu ne naștem învățați, trăim, vedem, învățăm. Si având în vedere ca este o pasiune, este și dorința de a invata. Nu îmi doresc sa ma îmbogățesc din acest domeniu, mai ales ca o sa lucrez numai eu( nu știu dacă mi-as permite sa angajez pe cineva, la început cel putin) deci nu o sa pot sa ma extind în mai multe locații sau un local mare, cu servire cum ar veni, deci automat nu m as îmbogăți. Nici nu as vrea sa pun preturi mari la băuturi, si eu sunt consumator de cafea la rândul meu și nu mi ar place sa dau tot ce am în buzunar pentru o cafea. Faaara a mai povesti și a mai vorbi mult singura laughing, ce părere aveți? Evident ca o sa ma interesez, forme legale tot și toate ok etc, dar ca o părere asa ca prieteni cum ar veni, ar merita? Sau as ieși pe minus? Măcar cu 2500lei sa raman în mana lunar, daca ar ieși mai mult, mulțumesc Lui Dumnezeu, însă nu lacomesc. Mersi fain totuși, dacă o sa îmi răspundă cineva. O părere acolo, buna sau rea, cum o fi.

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Daca faci ce iti place si pui si rugaciune neincetata o sa iasa cu siguranta