| Alexandrugeorge03 a întrebat:

Ma numesc Alex, am 15 ani si nu stiu ce liceu sa aleg.
Practic eu acum sunt clasa A x-a la un Liceu tehnologic pe profil de "Mecatronica"dar m-am informat mai mult despre acest profil pe diferite site-uri am intrebat si niste colegi care au frati mai mari si au facut acest profil si nu le-a folosit la nimic in viata pentru ca mie practic mi s-a spus ca iesi mecanic Auto dar din cate am citit nu e chiar asa.
Si eu m-am gandit ca din clasa a XI-a sa ma transfer la teoretic pe profil "economic" si ma intrebam daca termin liceul teoretic si dupa asta fac un curs de calificare de mecanic ies mecanic in toata regula?
Gen dupa ce am terminat cursul ma pot angaja?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Liceul ti-l alegi singur, in functie de ceea ce-ti place tie sa faci pe viitor. Ti-l alegi in functie de placerea si talentul tau intr-un anume domeniu, ca sa-l poti transforma intr-o meserie sau cariear de viitor.
Nu te ajuta cu nimic sfaturile noastre, pentru ca noi nu stim ce ti-ar place tie cu adevarat sa faci in viata!
Un ajutor enorm ai putea obtine de la parinti, care te cunosc cel mai bine si stiu ce abilitati, talente si pasiuni ai.
Discuta cu ei si ia aceasta hotarare!
Trebuei sa mai stii un lucru, nici un curs, liceu sau faculatte NU vin cu posturi de munca, la sfarsit! Asta este problema ta, sa alergi sa-ti cauti de munca, sa depui CV-uri, sa mergi la interviuri si sa cauti pana gasesti cvea de munca, unde sa te poti angaja.

| anonimg a răspuns:

Poți să îți schimbi profilul și liceul. Dar noul liceu te va anunța dacă trebuie să dai niște diferente sau nu.
Oricum ar fi, tu trebuie să vezi dincolo de liceu; tu trebuie să te gândești la facultate, deoarece aceasta te va forma cu adevărat. Să nu te gândești că nu vei putea face facultatea. Cu sau fara taxa, trebuie să o faci. Cu facultate șansele de angajare se triplează, deoarece înaintea terminării acesteia vor veni în facultate angajatori care au nevoie de oameni în domeniul în care au învățat.

Măi băiatule, eu acum am intrat pe net să văd despre ce este vorba în mecatronică. Tu ții în mână o cloșcă de aur. Nu-i da drumul; nu lăsa mecatronica din mână. Aceasta este o tehnologie mult mai înaltă și mai avansată decât mecanica. Și mult mai bănoasă.
Ține-te de meseria aceasta, pentru că fără ea nici un robot nu ar lua ființă. Astăzi totul este robotizat -absolut orice piesă de mașină, de calculator, de telefon, și chiar hârtia igienică, toate sunt făcute de mașini, de roboți. Și aceștia nu există fără mecatronică. Chiar și mașinile sunt făcute de roboți, și banii, și orice obiect, orice produs făcut de om.
Sfatul meu este să nu renunți la meseria aceasta.