| andyyy123andy a întrebat:

Buna Tpu.Merita sa imi fac o ralta la un laptop, in Auchan?

9 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Vezi ca poti sa faci rate fara dobanda in termen de 12luni dar trebuie sa platesti mereu la timp altfel iti baga niste dobanzi mari!
si chiar daca e dobanda 0 tot platesti un comision pentru rata, nu stiu exact cat 50-100ron.

| andyyy123andy explică (pentru DimLight):

Si daca am salariu de 900 lei brut as putea face o rata ee 2500lei?

| DimLight a răspuns (pentru andyyy123andy):

Cred ca da, rata lunara in general trebuie sa fie sub 20-30% din salariu.

| peperonies a răspuns:

Asta doar tu poti stii.

| andyyy123andy explică (pentru peperonies):

Eu itrebam daca merita din punct de vedere al dobanzilor!

| peperonies a răspuns (pentru andyyy123andy):

Nu stiu boss doar tu poti sa pui in balanta asta. cat de mult ai nevoie de un laptop? cat te deranjeaza rata aia pe luna? cat esti dispus sa platesti dobanda? unde tragi linia?
din punct de vedere economic nu merita deloc chiar daca dobanda e 0.01 lei.

| Betty12345678 a răspuns:

Depinde de pret si de cat de mult ai tu nevoie de el.

| andyyy123andy explică (pentru Betty12345678):

Si ce conditii trebuie indeplinite

| eminescuhipiot a răspuns:

Calculeaza-ti cat ai da la final. La o rata de 5 ani, cu 50 lei pe luna inseamna ca vei da pe acel laptop 3000 lei...vezi daca iti merita sau nu