| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Treabă stă în felul următor: am card de tichete de la banca transilvania, în prima lună am putut să cumpăr cu el fără cod pin, acum îmi cere pin chiar și dacă cumpăr un pachet de gumă... Iar eu nu știu pinul, nu mai am plicul cu foaia pe care l-am primit odată cu cardul. Am fost la bancă și mi s-a zis că nu pot să primesc pinul decât dacă cineva de la firma la care sunt angajată vorbește cu ei, doar că acea persoană e în concediu acum și nu știu ce să fac. Am 630 lei pe cardul de bonuri din luna noiembrie si pe 1 decembrie îmi vin din nou 630 lei, am înțeles că tichetele de masă pot fi folosite până la sfârșitul anului, nu vreau să rămân fără suma asta... Întrebarea mea e ce aș putea să fac în această situație, dacă există pe siteul băncii transilvania sau oriunde vreo posibilitate de a-mi afla codul pin. Sunt disparată...

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu afli pinul așa ușor de pe site ul băncii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Și în primul rând, nu se află pinul de pe site-ul băncii, dar poate folosi site ul pentru asta
https://intreb.bancatransilvania.ro/cum-schimb-pin-ul-cardului/

| Hyperion7 a răspuns:

Îți recomand să folosești telefonul ca sa plătești, așa nu îți cere nimeni codul pin sau nu ar trebui(nu știu exact cum e la toate băncile)
O să ai în primul rând nevoie de aplicația asta
https://play.google.com/......ps/details

Iar ca să îți bagi cardul in ea, ai acest tutorial
https://youtube.com/shorts/AiO7qMg84vU?si=8ud7OXuKugxxF8kf

Am rugămintea să îmi spui daca a mers sau nu.Mulțumesc!

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

Îți cere și când plătești cu telefonul pin, cum sa nu ceara

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Îți cere pinul telefonului sa autorizezi tranzacția, da
Pinul cardului (pinul cu care scoți bani de la bancomat) nu ți-l cere, posibil doar CVV in cel mai rău caz.
Eu am card la edenred(pentru bonuri)înrolat în gpay și nu fac nimic în plus decât să selectez cardul și să îl apropii de pos
La restul cardurilor e același proces (am la revolut, bt și BRD) deci da, știu ce vorbesc

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

Cum sa zici că știi ce vorbești și să spui că poată să îți ceară cvv la tranzacție la pos?

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Se mai întâmplă sa greșim, chiar și tu ai greșithappy
"Nu afli pinul așa ușor de pe site ul băncii.".
Nu-l afli deloc pe site-ul bănciiwinking

| KovacsB a răspuns:

Aplicatie de la banca si platesti cu telefonul.Nu mai ai nevoie de pinul cardului.