| Stephaniee a întrebat:

Buna tuturor, de exemplu daca cineva imprumuta o suma destul de mare de la alta persoana dar acel imprumut nu a fost facut in scris (adica prin acte) iar acea persoana care a imprumutat banii sa nu ii inapoieze celui care i-a dat suma respectiva este posibil sa fie dat in judecata?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe baza a ce sa il dea in judecata? atat timp cat a imprumutat bani in felul ala sa isi asume riscurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce sa fie dat in judecata? Cum face dovada ca a dat banii? Intotdeauna pentru orice imprumut se fac contracte.

| hass a răspuns:

Pate sa zica ca i-ai furat banii.winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar constiința ta de om ce zice? Este frumos să imprumuți sume de bani si să nu dai inapoi? Ce dacă nu ai contract? Dumnezeu vede si stie motivele pentru care tu nu dai inapoi datoriile, si el va face ca intru n fel sau altul să plătesti.

| thebigmoon12 a răspuns:

Nu cred ca e posibil...dar poti sa il ameninti ca il dai in judecata si poate se sperie laughing