| didiDia a întrebat:

TPU,

Vara trecuta, o persoana (draga mie, careia ii sunt recunoscatoare, dar pentru care eu nu reprezint mare lucru) mi-a spus ca daca ar dispune de o anume suma de bani (mi-a spus exact suma), ar merge in cutare loc. Nu m-a rugat sa-i imprumut banii respectivi sau ceva de genul, ci doar mi-a zis chestia asta. Mentionez ca eu la momentul ala dispuneam de acea suma si mai dispun si acum, insa din cauza ca nu stiu ce reactie ar fi putut avea, nu am indraznit sa ma ofer sa-l ajut pe om. Stiu ca intre timp tot nu a facut calatoria respectiva. De doua-trei zile ma incolteste ideea de a-i imprumuta suma respectiva in august cand ne vom revedea. Problema e ca am citit pe internet ca nu e bine sa imprumuti oamenii cu bani si sunt expuse diverse situatii, motive etc. Voi ce parere aveti, sa ma ofer sa-l imprumut pe om sau sa las lucrurile asa cum sunt?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

Ai grija mare, mai ales daca e vorba de o suma mare. Nu te cunosc nici pe tine nici pe celalalt dar pe lumea asta mare sunt atitia profitori si lingusitori care profita de cei mai sensibili, ca sa zic asa, incit e foarte riscant. Daca e vorba de o suma care nu te afecteaza foarte mult in situatia in care ai risca sa o pierzi incearca. Poti sa ai surpriza sa descoperi ce rari sunt prietenii adevarati sau ca iti poti face unul. Iti dau un exemplu din viata mea, am ajutat pe cineva sa cistige, e drept prin munca lui destul de multi bani (citeva mii de euro, daca e relevant), l-am si imprumutat cu ceva bani si ca sa imi demonstreze ce magari exista pe lume acum ceva zile mi-a intors spatele la propriu.
Asa ca ai grija, nu fa acest lucru cu inima ci cu capul, nu pune in balanta afectiunea si stima ta alaturi de ceva, sau cineva pentru care, spui tu, nu reprezinti nimic. Nu incerca sa te joci cu bucata de carne prin fata pisicii care miauna. Poate nici nu-i e foame, doar isi incearca norocul si daca cistiga ea ramine si cu mincarea ta si cu satisfactia ca te-a,, facut". Tu...Cu ce ramii?
Nu stiu da sincer mie apropoul asta subtil al lui, sau ei, mi se pare cusut cu ata alba. O persoana serioasa cu ginduri si probleme asemenea, nu de natura distractiva, gen calatorii, cred ca trebuia sa puna de alt mod problema. Nu crezi?
O seara buna!

| didiDia explică (pentru vigome):

Multumesc mult pentru raspuns, vigome.

| vigome a răspuns (pentru didiDia):

Pentru nimic. Pa!
PS. Parca incepi sa crezi ca-i bandit. Asa-i?
Poate fi sau nu. Pina la urma alegerea va fi a ta si consecintele la fel. Dar nu uita, ratiunea prima!

13 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

E adevarat ca banii duc la pierderea prietenilor, daca amesteci banii cu relatiile ceva tot o sa pierzi. pe de alta parte eu nu-ti sint prieten, nici nu ma cunosti, asa ca daca ai mai mult decit iti trebuie poti sa-mi dai mie banii fara sa-ti fie frica de pierderea relatiei cu cineva la care tii. ce zici?

| didiDia explică (pentru thealchemist):

Lasa glumele, eu am pus o intrebare la modul serios.

| thealchemist a răspuns (pentru didiDia):

Nici eu nu glumesc, daca vrei sa ajuti pe cineva poti sa ma ajuti pe mine, chiar azi am vazut un ceas pe care nu mi-l permit.
pe de alta parte daca bagi banii intre tine si o persoana la care tii trebuie sa stii ca-ti risti relatia cu aceea persoana.

| didiDia explică (pentru thealchemist):

Mai omule, e vorba despre cineva anume, nu despre un necunoscut ca tine.

| thealchemist a răspuns (pentru didiDia):

Si eu ti-am raspuns la obiect, care-i problema? daca tu insa tot ignori raspunsul meu care cred ca e destul de clar inseamna ca deja te-ai hotarit sa-i dai banii si nu accepti alte pareri.
dar hai sa-ti mai explic odata, banii distrug relatiile. punct.
poti sa faci donatii oricui dar daca e cineva apropiat sa nu te astepti sa va intareasca relatia, o va slabi, deci mai bine le faci la straini care nu o sa te injure dupa, asa cum se va intimpla cu persoana aia draga pe care vrei tu sa o ajuti.

| didiDia explică (pentru thealchemist):

Vrei sa vorbim mai multe in privat despre subiect?

| thealchemist a răspuns (pentru didiDia):

Nu prea vad ce e de spus. mai bine facem un experiment, da-i banii si dupa aia vedem daca-ti va fi recunoscator sau o sa te injure asa cum zic eu.
si sa nu crezi ca-s cinic sau iti doresc asa ceva, iti spun din experienta.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
se zice ca astazi, vrand sa faci un bine cuiva, iti faci rau cu mana ta tie..asa cum ai zis si tu, sunt multi care fac apropouri poate poate cade ceva, daca tu ai incredere in acea persoana e bine sa o ajuti, dar daca este vorba despre o suma mare, eu cred ca ar fi bine sa stai linistita, astazi toate sunt pana la bani, "cand ii dai ii fata vaca, cand trebuie sa tii dea, ii moare vitelul" asa ca daca e vorba de o suma modica, e bine sa il ajuti, dar daca este suma mare...sa nu plangi mai tarziu pentru gestul facut.
O seara bunahappy

| Scremer a răspuns:

Acuma depinde si de suma cat e de mare dar asta nu conteaza(nu trebuie sa scrii aici chiar toate detalile adica suma pe cand i trebuie etc) dar in ziua de azi incerci sa ajuti omul dar mai mult te distrugi pe tine poate vrea unu o suma de bani si nu are de unde si cere in "imprumut" dar imprumut deala cu prelungire pana uit de imprumut si o sa uiti de acel imprumut big grin

| didiDia explică (pentru Scremer):

Am scris deja ca el nu m-a rugat sa-l imprumut, ci doar mi-a zis ceva de genu',, daca as avea x bani, as merge in y loc...dar nu am acei bani''. Atat.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Cati ani ai? de curiozitate...Nu cumva gasesti ceva mai bun de facut cu banii aia? Poate vreun loc unde ai vrea tu sa mergi? Nu stiu...zic si eu