Este complicata problema ta, deci tu ai imprumutat de la C.A. R pentru tine o sumă de bani, si ai avut nevoie de girant, girant fiind una din colegele tale care vazind banii pe care tu i ai luat de la C.A R, (Casa de ajutor reciproc ) asa se numeste c a r, asa se numea inca de pe timpul lui Ceaușescu, deci colega ta ti a cerut practic din banii tai 2000 de lei, tu nu trebuia sa i dai, colega ta a profitat de faptul ca re a ajutat si ti a fost girant, mergi la politie si faci plingere alta solutie nu ai, ai actele de la C A R cu care ai luat imprumutul, declari ca colega ta numele ei intreg, ti a fost girant, si situatia a degenerat a mers prea departe, ca ea a profitat de bunatatea ta si ti a cerut bani imprumut pe care NU ti a mai dat, alti bani nu îi mai da, cunosc astfel de situatii, sau folosit de faptul ca au ajutat persoane fiind ule girant sau martori la vinzare au cerut bani imprumut pe premiza ca te am ajutat cand ai avut nevoie, si nu i amai dat niciodata datoria. Deci tie colega ta trebuie sa iti dea 3200 lei? Mergi luni la politie si faci o plîngere penala pe numele colegei, si de restul se vor ocupa ei. Fiind colega de munca cu tine discută si cu șeful sau sefa ta si spune i, poate îi retine din salariu pana la restituirea datoriei.
Atât timp cât nu ai absolut nimic la mână, măcar un înscris de mână, șansele de a recupera datoria tind rapid spre 0.
Vorbește cu niște rakeți, poate o conving ăia...
CristiDinBucuresti nu stie decat sa faca morala si sa dea sfaturi idioate.
Daca nu ai nimic scris, judecatorul respinge actiunea. Cand este vorba de bani, martorii nu sunt luati in seama, iar alte probe nesemnate si nerecunoscute de parat nu au putere de probatiune.
Dacă vrei să-ți strici relațiile cu colega ta si cu toți prietenii atunci împrumută bani.
Sunt rari oamenii de la care mai vezi banii înapoi.
Si in general trebuie sa stabilești ferm înainte de a da orice suma data restituirii.
Altfel va înțelege ca i-ai dat de pomana.
Ai repetat de câteva ori înainte de a da cei 2000 de lei că-i vrei înapoi pe 15 oct?
Altfel i-ați adio de la ei.
Apoi altă greșeală a fost că ai dat mai departe bani fără sa fi primit prima sumă.
Asa ca pe viitor e important ce suma dai si când îți va da banii înapoi.
Să îi fie de capu ei de mincinoasa. Pe data de 9 când am dat împrumutul ea a zis ca maxim pana pe 15 septembrie îmi da datoria. Pe 15 a zis ca pe 25 ca să ii dea și ei împrumutul și după a lalait-o a zis ca e necajita apoi îmi zice ca are contul blocat și toate minciunile ei
O să-i recuperezi tu cumva.
Pe cale legală e mai complicat, trebuie să ai dovezi.
Da îmi dau seama ca de recuperat ii recuperez. Dar nu exista nicăieri mai ales la bănci, car uri sa nu dai banii la timp ca te penalizează ăștia. A fost o lunga așteptare și ce mult mi-ar fi fost de ajutor...
La tribunal, vorbele nu se pun la dosar! Deci, ai luat o țeapă irecuperabilă! Atât timp cât nu există acte de împrumut între voi doi, nu poți dovedi nimic!
Problema e că ai fost naivă și ai căzut în capcana întinsă! O dată nu era nici o problemă dacă era o sumă mică, până în 1000 RON. Dar, 2000 ceruți trebuia să te pună pe gânduri!
Am extrase de cont
Iertare pentru exprimare: poți să te ștergi în dos cu extrasele de cont!
Într-o plângere penală trebuie să ai act de împrumut, act de donație și orice alt tip de act care să dovedească că ai împrumutat acele sume de bani.
Ce demonstreaza extrasul de cont: ca i-ai dat imprumut persoanei respective?
Dovezi mesajele de la ea în care spune că îți datorează 3200 lei și ții dă pe data cutare cu cât ai mai multe cu atât mai bine. Dacă nu ai dăi mesaj întreabo când îți dă datoria și dacă îți răspunde ai prins-o poți să te duci la poliție cu mesajele sau și mai bine cu o inregistrare a apelului telefonic.
Nu are ce cauta la politie, deoarece nu e caz penal.
Ea poate sa spuna ca i-a returnat banii. E vorba unuia impotriva celuilalt. Nu are nici una valoare.
Nu ai bani de avocat si poti pierde in favoarea ei. Plingerea la politie este mai utilă si gratuita decat sa o dai in judecata pierzi banii si ani prin tribunale ca sa nu rezolvi nimic
1. In judecata nu castigi nimic daca nu ai probe scrise cu semnatura ei.
2. Nu te lua dupa idioata de CristiDinBucuresti, ca spune numai prosti. Politia nu se ocupa cu asa ceva si chiar daca s-ar ocupa, nu ai probe. Emailurile nu sunt probe, daca nu sunt sustinute de alte probe. In plus, ea poate sa spuna ca ti-a dat banii. Daca nu sunt probe raman doar vorbele tale impotriva vorbelor ei pe care nu le ia nimeni in seama.