| TonyMotola a întrebat:

Salut.
Am si eu o trebare mai complicata legata de un credit Bancar.
In 2008 am facut un imprumut pe persoana fizica in valuare de 21.000 Lei, am platit cateva luni dupa care nu am mai platit nimic, dupa 5 - 7 in care am avut popriri pe conturi s-au lasat pagubasi ca au vazut ca nu au ce sa ia si miau eliberat conturile sau sa prescris datoria.
Anul trecut prin vara un executor mi-a pus poprire din nou pe imprumutul din 2008 dar cu valoare de 45.000 Lei.
Intrebarea mea este: Poate fi atacata legal intrunfel sa scap de aceasta poprire stiti vreo rezolvare a unei astfel de probleme?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce ai uitat: periodic ai fost instiintat despre datoria restanta.
Daca ai primit o instiintare la intervale de maxium 3 ani, atunci automat timpul de prescriere se reincepe.
Acum n-ai decat sa te intelegi cu executorul, sa esalonati restituirea datoriilor si taxelor cumulate.

ATENTIE!
Dobanzile si penalizarile continua sa se adauge datoriei si se recalculeaza in fiecare an!
Daca sumele datorate cresc (vertiginos) peste limita, atunci si bunurile tale (mobile si chiar si imobile) pot fi sechestrate si vandute de executor, pentru recuperarea intregii datorii cumulate!

| darrio2007 a răspuns:

Glumesti! Singura rezolvare este să plătesti. Nu mai poate fi atacată dacă s-a ajuns la executor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti prost sau te prefaci? Auzi la el s-au lasat păgubași, dar cine te crezi nene de "uită " banca de datorii, ei te vor gasi te vor executa silit iti vei pierde casa si vei sta prin gara de nord ca un cersetor rupt in cr, ce ai facut cu banii imprumutati din banca pe ce i ai cheltuit? Femei păcanele cazinouri ce ai facut cu banii? 210 milioane lei vechi sunt o gramada de bani doar nu credeai ca banca ti da tie cadou, esti in baza lor de date ca rău platnic vezi ce faci sa nu ajungi in inchisoare ani buni.

| TonyMotola explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu joc la pacanele, nu merg la femei și nici nu fumez și nici nu fac închisoare...
Mulțumesc de raspuns

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai putea sa ataci legal vreun executor judecatoresc, cand tu singur ai bube in cap, fiindca nu ti-ai platit datoriile?
Fa-o daca-ti permiti sa mai dai inca vreo 10.000 la judecata, ca in final sa ajungi sa faci puscarie in folosul comunitatii, daca bani nu ai ca sa platesti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura soluție e sa plătești. In momentul in care s-a ajuns la poprire și executor judecătoresc nu mai exista prescriere. Exista doar penalități.

| johnnny123 a răspuns:

Surpriză, se pare că nu "s-au lăsat păgubași".

| ioana748 a răspuns:

Probabil o firma de recuperari creanțe a cumparat datoria ta. Pare destul de abuziva treaba.
Eu cred ca datoriile trebuie plătite, asa, caci daca nu le platim pierdem pe alte parti, insa din ceea ce povestești tu este o escrocherie. Vorbeste cu un avocat. Stiu pe cineva care a castigat cu cei de la Kruk si cu un avocat i-a facut de au dat banuti inapoi omului.
Ca doar nu ai luat de la camatari.
Multa bafta,

| Lupică27 a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu un avocat sa vorbesti cu el. Ideea e ca tu ai vrut sa-i tepuiesti sa nu mai platesti datoria si acum incearca si ei sa isi ia banii inapoi plus dobanda.

| TonyMotola explică (pentru Lupică27):

Nu am vrut sa ai tepuiesc ci am redirecționat veniturile mele spre alte cheltuieli mai productive... Dar nu atât cât sa plătesc datoria...

| KovacsB a răspuns:

Se vor lasa pagubasi pana la urma si astia.

| TonyMotola explică (pentru KovacsB):

Problema este ca vreau sa fac o succesiune și au trecut 4 ani de când puteam sa o fac însă nu e timpul pierdut dar nu mai am de tocat... glumesc.
Ma ocup cu ceva vanzar, instalare de sisteme de securitate, automatizare porti și am obținut niște autorizații și vreau sa investesc în firma care am făcut-o în 2008 pentru care am și luat împrumutul.