| Andreaa67 a întrebat:

Buna, vreau raspunsuri frumose va rog.As vrea sa ma apuc de YouTube dar sa fac un cont Dr YouTube si sa postez muzica, ce ziceti o sa fac bani? Nu stiu, am 20 de ani si vreau sa fac bani multi din YouTube daca pun muzica care nu este pe YouTube, gen o iau de pe Facebook sau tik tok o sa pot sa fac abonati si vizualizari, o sa reusesc sa fac bani?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa faci bani din Youtube dar cu muzica altora? nu ai cum!
Youtube are un sistem avansat de depistare a melodiilorwinking
daca faci muzica ta originala, atunci este altceva!
nu stiu ce muzica ai putea lua de pe Facebook sau tik-tok care sa nu intre sub drepturi de autor, vizualizari vei putea face sunt atatea canale care uploadeaza muzica ce nu le apartine, care urca muzica, mixuri, remixuri etc insa nu inseaza ei banii ci cei care detin drepturile de autor.
sa faci bani multi din Youtube cu un canal nou in 2024 este greu si daca ai continut original...
iti sugerez sa nu visezi la cai verzi pe pereti ci eventual sa iti gasesti un job, nu vei face bani multi la inceput din muca, dar cel putin vei avea ceva banuti, e mai mult decat nimic!
in rest si eu mai visez cateodata, insa sa nu confundam visele cu realitatea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu conținut ciordit nu prea.

| johnnny123 a răspuns:

Adică vrei să faci bani furând muzică din altă parte și postând-o pe YouTube?

| Furnicuta000 a răspuns:

Majoritatea melodiilor au drept de autor si daca le postezi nu numai ca nu o sa faci bani dar risti sa ti se raporteze contul si sa se inchida definitiv. Exista si muzica fara drept de autor. Poti sa o descarci pe aia, sunt foarte multe melodii, le postezi unde vrei si de cate ori vrei si daca obtii vizualizari o sa poti face bani. Dar nu e asa usor sa obtii vizualizari. Incearca sa pui si o imagine misto, interesanta pe langa muzica aia, o filmare, o animatie orice vrei tu numai sa nu aiba nici aia drepturi de autor

| mODIN a răspuns:

E ilegal ce vrei tu sa faci. Daca faci propria ta muzica, si ai drepturile de autor pentru ea, atunci poti face cateva vizualizari acolo, dar nu te gandi ca te vei imbogati din asta. Nu stiu sa fie vreun youtuber mare care sa se ocupe cu postat muzica pe site. In schimb, daca vrei sa incarci muzica altora, de pe Facebook si tiktok, aia e ilegal si-ti vor inchide contul in prima zi.

| ioana748 a răspuns:

Hai, ca ai primit raspunsuri frumoase.
happy

Răspuns utilizator avertizat
| MistarGoGu a răspuns:

Doar in situația in care compui / produci tu ceva muzica. Originala! Daca te filmezi in timp ce scrii versuri, faci compoziții pe un soft de editare! ADICA faci Show in timp ce faci muzica poate asa ai avea ceva sanse...

| MistarGoGu a răspuns:

Daca NU ai voce, poate ai talent la compus, la facut instrumentale *( strict parte muzicală ). Apuca-te de ceva teorie muzicală si de invatat soft-uri de productie *( FL Studio, cubase... etc ) DE ACOLO vei face bani Daca asta vrei. dar asta inseamna MUNCA si ore de invatat!