| bellaadelinageorgi a întrebat:

Buna vreau sa-mi cumpar si eu un telefon de pe eMAG dar vreau a-l cumpara in rate. am gasit o modalitate care mi s-a parut mai interesanta de plata. eu nu vreau sa platesc toti banii la livrarea comenzii. cine ma poate ajuta si pe mine sa imi explice cum se procedeaza cu aceasta varianta de plata.cum platesc. Ordin de plata

Plata prin Ordin de plata se face doar in baza facturii proforme emise de eMAG, in urma confirmarii telefonice a comenzii cu un consultant de vanzari.
Livrarea marfii se face dupa confirmarea platii proformei emise, in contul de mai jos.
In cazul persoanelor juridice, pentru a intra in posesia coletului trebuie prezentata stampila firmei sau o imputernicire semnata.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ordinul de plata nu inseamna rate, inseamna ca le virezi toti banii in banca inainte sa primesti produsul.

| mihai69 a răspuns:

Prin ordin de plată, te duci tu frumușel la banca unde e deschis contul specificat acolo („contul de mai jos"), plătești suma (prețul produsului plus eventual transportul, dacă nu e gratuit) și banca eliberează un document (în afară de chitanță) care se numește Ordin de Plată (OP). Cu acest OP tu vei dovedi vânzătorului că ai achitat în avans produsul (și transportul) și urmează să-i mai comunici adresa de livrare. Nu se va face livrarea până nu le comunici acel OP!
Deci... nu văd cu ce te ajută asta, cu excepția faptului că nu mai dai banii ramburs (adică la livrare, curierului).