| Jorgibusn029 a întrebat:

Buna.
Vreau sa vand haine in targuri.
Ce tip de firma s-ar potrivi pentru asta?
Un ii (interprindere inviduala) ar fi bun?
Sunt la inceput de drum, nu am mai deschis firma niciodata.
Care sunt taxele pe care trebuie sa le platesc si unde mai exact se pot plati taxele? Impozite, tot, as vrea sa stiu?
Nu e o afacere cu venituri foarte mari dar as vrea sa stiu ce trebuie sa fac si cat si cum trebuie sa platesc.
Va rog ajutati-ma cu sfaturi, sunt la inceput de drum

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Https://ciel.ro/......zavantaje/

https://www.antreprenor.eu/infiintare-ii-intreprindere-individuala/

https://startco.ro/blog/pfa-sau-ii-tu-stii-ce-sa-alegi/

https://termene.ro/articole/totul-despre-intreprinderea-individuala

Cred ca poti initial sa iti faci doar un cont pe Insta si sa vinzi ce ai.Am vazut ca sunt foarte multe de acest fel.Vezi cum decurge situatia si dupa 1 an decizi daca vrei sa nu sa iti infiintezi ii.

| Hyperion7 a răspuns:

De ce nu încerci cu aplicația aia Vinted care tot e promovată prin reclame?
Poate așa ar fi mai eficient, doar zic

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu vreau sa te trag in jos, dar ideea e depasita de mult si nu renteaza deloc. Mai ales acum cand hainele se cumpara in mod majoritar, din mall-uri sau de pe net. Adica da-ti seama ca mai multi bani o sa faca SH-urile decat tine, daca ar fi sa-ti deschizi un butic de haine in zona/orasul tau, unde sigur sunt si SH-urile prezente.

O idee pentru tine, daca chiar vrei sa faci afacere cu hainele, ar fi sa cumperi haine simple en gros fara logo, fara scris, fara nimic, si sa imprimi tu pe ele peisaje/imagini/forme abstracte sau modele care crezi tu ca atrag clientii, si sa le vinzi sub firma facuta de tine, online.

Eu de exemplu cand caut tricouri, ma uit dupa modele abstracte sau dupa ceva sa fie unic ce mi-ar placea sa port.