| Ahileee a întrebat:

Salut TPU.
Vreau sa-mi deschid o afacere in Belgia…nu știu cum și cu ce sa încep mai exact, am câteva cunoștințe care au firma aici.
Cu ce se ocupa mai exact, unii din ei muncesc și ei pe firma lor, ba chiar mai aduc și alți oameni cu ei și muncesc împreuna. Alții, nici nu sunt aici si au oameni la munca pe firma lor și ei doar ii plătesc. Bineînțeles ca se ocupa și de taxe și de impozite și as vrea și eu sa încep… ce acte îmi trebuie pentru așa ceva? Câți bani mi-ar trebui? Am auzit de un act pe nume A1, care habar n-am ce înseamnă. Îmi poate spune cineva explicit in ce consta tot și cum? Sau dacă ma poate îndruma cineva undeva unde sa accesez aceste informații? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu faci afaceri in Romania unde sti limba si vrei sa faci in Belgia, cîti bani ai sa faci o afacere si ce afacere vrei sa deschizi?

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta o firma de contabilitate in Belgia, sa se ocupe de actele de infiintare si taxe, acolo.
Noi nu avem de unde sa stim legislatia belgiana si nici ce acte si autorizari sunt necesare.
Ideal este sa intrebi cunotintele alea, care au deja afaceri in Belgia.

| Mavni a răspuns:

Tu esti acolo si nu stii sa te informezi la fata locului?
Ce sa stim noi din Romania?