| bobonel a întrebat:

Vă salut! Am observat in ultimul timp ca atat sifonierul meu cat si al sotiei este plin de haine pe care nu le mai purtam,haine pe care le-am cumparat,le-am primit cadou,etc. Vreau sa ma apuc sa vand din ele, pentru ca multe sunt haine scumpe, de firma de care ori ne-am plictisit ori ne-au ramas mici.Ma gandeam sa le vand pe OLX, Lajumate.ro,etc.Intrebarea mea este urmatoarea:Trebuie sa platesc vreo taxa la stat ceva pentru ca obtin venituri din vanzarea lor?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pe Olex nu stiu,dar pe ebay si cred,nu-s sigur daca si pe Amazon,dar pe ebay se plateste taxe, dar nu platesti taxe la stat, se plateste taxe acolo cand faci tranzactia, scrie taxe X%, dar nu-i mult e trei lulele.
Inainte nu era, dar recent de vreo 2 ani pe ebay au bagat sa platesti taxe, cel putin pe North America.
Ca sa fii sigur intreaba pe aia la olex, dar daca se plateste taxa asa se platesc taxe online, atunci cand se face tranzactia, tu dupa nu ai nici o treaba cu nimeni, nu la sf anului sau mai stiu eu la tine in oras etc.

| aditimus a răspuns:

Nu.
Atata timp cat nu vinzi industrial nu.

| Anonimat2001 a răspuns:

Ce taxe sa platesti ma daca le vinzi pe OLX? Dumenzeule...

| bobonel explică (pentru Anonimat2001):

Mai sunt persoane care vand pe Olx haine noi cu eticheta care probabil trebuie sa plateasca ceva la anaf atata timp cat fac comert.Sau cei care au magazin second-hand on line gen.De asta intreb.

| Anonimat2001 a răspuns (pentru bobonel):

Nu ai treaba frate stai linistit, tu le vinzi prin intermediul unui site nu printr-o industrie sau marketplace fizic. Nu ai de ce sa platestesti ca doar nu vinzi intr-un depozit sau magazin.