| Ferii a întrebat:

Buna ziua, am 1500 de lei si vreau sa investesc in ceva. Ce imi recomandati?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

1500 lei este o sumă prea mică sa faci ceva, toate sau scumpit cursurile sau scumpit si un curs dureaza cel putin 6 luni, cu banii pe care îi ai nu poti face nimic decat sa ti cumperi mincare haine si sa i ti mai ramîna de platit intretinere sau lumina. Ca sa te apuci de investit i ti trebuie cel putin 1000 de euro.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, cu banutii astia nu prea ai ce investii decat in tine. Poate un curs de ceva...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceva pentru amuzamentul/confortul tau.
Eu i-as da pe un Matiz sau Polo.

| LoveSleep a răspuns:

Investitiile se fac si cu 100 lei si cu 1500 lei si cu 150.000 lei, ideea e sa faci din asta o obisnuinta.

Poti sa iti faci un cont pe o aplicatie de tranzactionare (trading212, eToro) pentru inceput, doar ca sa vezi cum functioneaza lucrurile acolo.

Dupa ce ti-ai facut cont, incepi sa cauti informatii. Ce e aia bursa, cum functioneaza, cum se fac bani, cum se pierd bani, etc.
Dupa ce ai invatat ce se intampla acolo, incepi sa cauti informatii despre companiile in care ar trebui sa investesti.

Ideea e sa nu iti bagi banii rapid, ca sa scapi de ei. Informeaza-te mai intai, cauta companii bune, iar cand vezi o oportunitate, cumperi. Si continui asa de fiecare data cand ai niste bani de investit.

Daca te tii de chestia asta si inveti cat mai mult, poti sa pierzi oricat la inceput, iti vei recupera banii si vei face profit mai tarziu 100%. Ideea e sa nu te lasi.
Daca ai pierdut bani, ai invatat ceva. Daca te lasi, ce ai invatat nu mai are niciun rost si ramai doar cu pierderea banilor. Daca continui, ai mai multe sanse decat inainte sa faci bani mai multi.

La fel si cu crypto, obligatiuni, etc.

Mai poti investi in tine daca vrei sa faci cursuri de calificare in diverse domenii. Daca scopul tau (pe plan indepartat) nu e sa faci bani muncind fizic, atunci nu are rost sa investesti in cursuri de calificare.

In orice caz, investitia in tine (cumpararea de cursuri) trebuie sa fie facuta doar atunci cand ai epuizat celelalte surse de informatie.
Adica, nu ai nevoie sa platesti pe cineva care sa iti explice ce e aia bursa cand e plin internetul de asta. Dar ai putea avea nevoie de cineva care sa-ti explice cum sa analizezi o companie dpdv financiar, macro si micro economic.

| Mopmop a răspuns:

Un curs de masaj daca te incadrezi in bani si in timp fa-ti o clientela.

| DementuTDi a răspuns:

In cd-uri cu manele cu nicolae guta