| răspundtot a întrebat:

Salut, luna asta am făcut un surplus financiar de 1500 lei ceea ce nu e mult. Vreau să investesc în mine banii ăștia dar nu știu cum. În afară de cărți care multe sunt agramate scrise, ce aș putea face cu banii ca să investesc în mine?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Corect era sa scrii "In afara de carti, multe sunt agramat scrise" vezi nu faci conjugarea corect!
Cartile contin greseli de scriere nu sunt agramat scrise, e usor sa gresesti cateva cuvinte la cateva mii de randuri scrise, dar asta nu te impiedica sa citesti o carte nu?
Daca nu vrei sa investeti in carti cauta ceva ce-ti place, o haina, poti investi in corpul tau bani de ex. sa faci sala etc

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa-i strangi si la vara sa mergi intr-o vacanta prin tara.

| răspundtot explică (pentru Violleta2022):

Corect dar nu se numește investiție în mine. Evident m-am gândit și eu la astea evidente înainte să întreb

| Violleta2022 a răspuns (pentru răspundtot):

De fapt, poti sa o numesti si "investitie" in propria-ti persoana, sau "beneficiu personal".

| johnnny123 a răspuns:

Deci nu vrei să investești în cărți pentru că nu se ridică la nivelul tău intelectual? Înseamnă că nivelul tău este de-a dreptul stratosferic.

| răspundtot explică (pentru johnnny123):

Poți folosi un sinonim pentru cuvântul ăsta? Plus nu mi-ai răspuns la întrebare

| RoCkKiD a răspuns:

Stabilieste-ti un scop, unde vrei sa ajungi in 10-15-20 de ani. Dupa care scrie pe o foaie de ce ai nevoie sa ajungi acolo, bani, experienta intr-un anumit domeniu, anumite studii. Apoi imparte aceste necesitati in obiective mai bine definite de care te poti apuca imediat.

Investitul asa in tine ca termen generic e inutil, pentru ca nu o sa rezolvi nimic daca nu lucrezi catre ceva.

Momentan du-te la o banca si deschide un cont de economii, pune banii acolo pana te deciz ce vrei sa faci si adauga la contul ala in fiecare luna.

| Apokales a răspuns:

Ia-ti o bicicleta, sportul iti dezvolta cortexul frontal si astfel stimulezi activitatea cerebrala.

| răspundtot explică (pentru Apokales):

Și nu trebuie să plătesc loc de parcare? Noi nu avem subsol și lanţ pentru bicicletă

| Apokales a răspuns (pentru răspundtot):

Loc de parcare?!, dar nu ai balcon, spatiu mai mare in casa? Sau fa pur si simplu miscare, un program de antrenament, astfel investesti timp in tine, care inseamna bani happy.

| FreddieM a răspuns:

Invata o profesie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un curs ceva ce îți place ție, eu mi as lua haine noi sincer acum ca vine căldura

| răspundtot explică:

Job am, frumos sunt, citit sunt, haine am iar răspunsurile astea toate le-am auzit și m-am gândit la ele înainte să postez întrebarea. Dau fundă pentru creativitate eficientă

| Apokales a răspuns (pentru răspundtot):

Cursuri de prim-ajutor sau du-te la un film. Chiar si filmele te pot dezvolta, iti ascute simtul critic si mai afli si cate ceva, doar sa nu fie comerciale sau de duzina.

| L001 a răspuns:

Spre de exemplu eu fac același cu așa sume de bani eu le folosesc în sport mă duc la sală și cumpăr mâncarea potrivită aceasta este o investiție in sănătate iar ea are mai multe avantaje de ex: mintea lucrează mai bine, scapi de simtul oboselii și ești mai energetic altfel poate să fie să bagi în cursuri de limbă engleză, programare depinde ce plăcere ai sau nevoie etc.