| iustinul78 a întrebat:

Bună ziua!
Am 2 loganuri(indeplinesc conditiile pentru uber) pe care as vrea sa le dau in chirie, cum trebuie sa procedez si ce ar trebui sa stiu? Ce taxe am de platit, imi trebuie firma? Etc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

In principiu ai putea sa le dai in contract de comadat (utilizare) unei firme care are autorizatiile necesare daca vrea sa isi mareasca flota. Nu merita sa iti faci firma pentru sub 10 masini, e o intreaga tevatura cu autorizatiile si aprobarile. Atentie insa, exista propuneri sa se inaspreasca legea si sa interzica contractele de comodat:

https://ziarulxpress.ro/......desharing/

Nu se stie inca cum, cand si in ce formoa se va modifica, asa ca in principiu daca gasesti firma dispusa sa iti ia masinile in comodat si iti ofera conditii bune n-ar fi rau sa faci contract cat de repede, pana se aproba modificarile.

Asta e un model de contract de comodat auto:
https://adp-sector1.ro/......dat-PJ.pdf

Taxele le platesti pe declaratia de venituri, dar aici nu e rau sa consulti un contabil care se ocupa de asta, sunt unele scutiri si "chichite" care iti reduc impozitele.